بلومبرگ از ذخایر غنی ارز دیجیتال ونزوئلا خبر می‌دهد

ونزوئلا برای مقابله با تحریم‌های بین‌المللی قصد داشت تا ارز دیجیتال خود را وارد چرخه مبادلات نفتی کند.

گزارشات جدید اما خبر از استفاده بانک مرکزی از ارز‌های دیجیتال به منظور نجات دادن کمپانی‌ نفتی این کشور است.

ونزوئلا قصد دارد با کمک ارزهای دیجیتال، شرکت‌ دولتی نفتی خودرا از دست تحریم‌ها نجات دهد. بر اساس شنیده‌ها این کمپانی نفتی، گنجینه‌ای از بیت کوین و اتریوم دارد که در صورت تزریق این مقدار به بانک مرکزی ونزوئلا، می‌تواند هزینه تامین کنندگان خود را پرداخت کند. این کمپانی باور دارد که از طریق پرداخت‌های متداول، ممکن است با مشکل روبرو شود و پول‌های وارد شده را چه به صورت ارز دیجیتال یا پول معمولی دریافت نکند.

بانک مرکزی نیز در نظر دارد تا با ارائه طرح شمارش ارز‌های دیجیتال به عنوان ذخایر ملی، اقتصاد فروپاشیده این کشور را سر و سامان دهد.

البته هنوز مشخص نیست که این کمپانی نفتی اتریوم و بیت کوین خود را از کجا به دست آورده یا اصلا چه مقدار از این ارز‌های دیجیتال را در اختیار دارد.

بیشتر بانک‌ها نسبت به تجارت با این کمپانی تحریم شده مردد هستند. این کمپانی نفتی در ماه گذشته به حدود ۷۰۰ میلیون دلار پول نفت فروخته شده خود را از طریق یوان چین دریافت کرد.

همچنین هنوز معلوم نیست که آیا کمپانی‌های دیگر نیز این سیستم دادوستد را قبول می‌کنند یا خیر، زیرا ارز دیجیتال ماهیتی بدون هویت دارد و همواره احتمال پولشویی از طریق آن وجود دارد و ممکن است که بانک‌های دیگر با بانک مرکزی همکاری نکنند. یکی از دلایلی که کمپانی Petroleos de Venezuela SA خودش اقدام به فروش ارز‌های دیجیتال نیم‌کند، احتمال بالای مسدود شدن داد و ستد عنوان شده است. در حال که اقدام از طریق بانک مرکزی، این احتمال را کمتر می‌کند.

با این حال احتمال وضع محدودیت‌های جدید نیز برای این سیستم دور از انتظار نیست و شاید مبادلات از طریق ارز دیجیتال هم برای بانک مرکزی ونزوئلا محدود شود. به نوعی می‌توان این تلاش را به مثابه تیری در تاریکی زدن دانست، زیرا اقتصاد ونزوئلا حال و روز خوشی ندارد و این کار شاید جزو آخرین روزنه‌های امید این کشور برای بلند کردن اقتصاد زمین خورده‌اش باشد.

باید دید که آیا این تصمیم کمپانی نفتی مورد قبول بانک مرکزی قرار می‌گیرد یا خیر. همچنین‌ آیا دیگر بانک‌ها هم زیر بار این کار خواهند رفت؟

منبع : engadget

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی