انرژی هسته‌ای بهتر است یا انرژی تجدید پذیر؟

انرژی های تجدید پذیر در مقایسه با انرژی هسته ای توانایی بیشتری در کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن داشته و تولید و به کارگیری آنها نیز با سرعت بیشتری انجام می شود.

اواسط سال 2019 کارشناسان با مقایسه ژنراتورهای خورشیدی و بادی جدید با تعداد مشابهی نیروگاه هسته ای، به این نتیجه رسیدند که ژنراتورهای خورشیدی و بادی با سرعت بیشتری به تولید انرژی پرداخته و هزینه کمتری نسبت به روش های تولید انرژی دیگر دارند.

«Mycle Schneider»، نویسنده ارشد گزارش مذکور در مورد نقاط ضعف انرژی هسته ای می گوید:

«باید هر چه سریع تر آب و هوا را به یک ثبات رساند. انرژی هسته ای سرعت کمی برای انجام چنین کاری دارد. برای مراقبت از آب و هوای کره زمین باید بیشترین میزان دی اکسید کربن را با کمترین هزینه و در کمترین زمان کاهش دهیم.»

در گزارش مورد بحث تخمین زده شده که از سال 2009، میانگین زمان ساخت راکتورهای هسته ای در سطح جهان 9.8 سال بوده که بیشتر از برآوردهای انجمن هسته ای جهان (WNA) است که این مدت را بین 5 تا 8.5 سال تخمین زده بود.

در گزارش WNISR به تمایل صنایع به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در مقایسه با انرژی هسته ای نیز اشاره شده. البته نرفتن به سمت انرژی هسته ای به منظور نزدیک شدن به انرژی های تجدیدپذیر نیست چون در بسیاری از کشورها به دلیل ارزان بودن گاز طبیعی از آن به عنوان جایگزین مطلوب استفاده می شود.

بهار امسال آژانس بین المللی انرژی (IEA) با انتشار گزارشی نبود انرژی جایگزین مناسب و استفاده از نیروگاه های هسته ای کنونی را گامی به عقب برای کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن عنوان کرد.

بسیاری از کشورها به جای انرژی تجدید پذیر به سراغ گاز طبیعی رفته اند که خود میلیاردها تن گاز دی اکسید کربن وارد جو می کند.

در اروپا بین سال های 2000 تا 2018 ظرفیت انرژی هسته ای با کاهشی 18.7 گیگاواتی مواجه بوده و ظرفیت انرژی زغال سنگ و نفت نیز به ترتیب با کاهشی 42.7 گیگاواتی و 41.1 گیگاواتی مواجه بوده اند. با وجود افزایش 310 گیگاواتی استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در کشورهای اروپایی، ظرفیت نیروگاه های گاز طبیعی نیز در مدت مشابه 97 گیگاوات افزایش داشته است.

انرژی های تجدیدپذیر

سال 2018 در ایالت متحده آمریکا گاز طبیعی بیش از 60 درصد از ظرفیت های جدید انرژی را به خود اختصاص داده که روند افزایشی آن را نشان می دهد.

در گزارش مورد بحث آورده شده که انرژی های تجدیدپذیر و معمولاً گاز طبیعی نیروگاه های هسته ای فعلی و جدید را در رقابت شکست داده و کشورها باید منابع مالی خود را صرف توسعه نیروگاه های انرژی تجدید پذیر کنند.

آژانس بین المللی انرژی اما نظر دیگری داشته و معتقد است باید طول عمر نیروگاه های هسته ای فعلی را افزایش داد چون نقشی بسیار مهم در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بازی کرده و در مقایسه با احداث راکتورهای جدید هزینه کمتری می برند.

منبع : arstechnica

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی