انواع تامین کنندگان کالا در چین

انواع تامین کنندگان کالا در چین

برای سورسینگ در چین دو گروه عمده از تامین  کنندگان کالا  و شرکتها وجود دارند که با آنها سروکار خواهید داشت:انواع تامین کنندگان کالا در چین

  1. شرکتهای بازرگانی
  2. کارخانه ها

امّا چه تفاوتی بین این دو گروه از تامین کنندگان کالا وجود دارد؟ وجه تمایز آنها چیست؟ در این متن سعی خواهم کرد تا راههای تشخیص این دو گروه از یکدیگر و اینکه در چه موقعی با کدام گروه از آنها معامله کرد را توضیح دهم.

تعریفی که برای کارخانه در چین وجود دارد این است که: کارخانه محلی هست که کالاهای خاصی در آن تولید می گردد. هر کارخانه ماشین آلات منحصر به خود را دارد که از طریق آن ماشین آلات کالاهای خاصی را تولید و به بازار مصرف ارائه می کند.

برای مثال شما یک کارخانه پارچه  بافی را در نظر بگیرید که ماشین آلات خاص خود را داشته و با یک سری ماشینهای دوزندگی و ریسندگی و بافندگی و غیره محصولات خود را تولید می کند حال آنکه مثلا ماشین آلات کارخانجات تولید فلزات با آنها تفاوت دارد.

پس کارخانجات معمولا روی نوع خاصی از کالاها تخصصی عمل کرده و فقط در آن زمینه و به صورت گسترده در حال فعالیت هستند.

کارخانه ها معمولا قیمتهای ارزان تری نسبت به شرکتهای بازرگانی داشته و قابلیت رقابت بالاتری نسبت به آنها دارند. منتهی حداقل سفارش خاص خود را دارند که بعدا در یکی از مقاله ها هم روی این موضوع بحث و گفتگو خواهیم داشت.

وقتی شما کالاهای موردنیاز خود را از کارخانه سفارش می دهید، طبیعتا قدرت کنترل بیشتری را می توانید بر سفارشات خودتان داشته و در مواقع لزوم از پروسه و فرایند تولید بازدید و نظارت داشته و کیفیت تولید را کنترل نمائید.

انواع تامین کنندگان کالا در چین

کارخانه ها تنوع کالایی کمتری نسبت به شرکتهای بازرگانی داشته و حداقل سفارش بالاتری دارند.

 

شرکتهای بازرگانی:

 

انواع تامین کنندگان کالا در چین

یک شرکت بازرگانی در حقیقت هیچ کالایی را تولید نمی کند. در عوض آنها کالاهای یک یا چند کارخانه را انتخاب کرده و روی آنها کار می کنند و به بازار مصرف ارائه می کنند. می توان از آنها به عنوان عامل فروش یا نماینده کارخانجات هم نام برد.

مزیت شرکتهای بازرگانی این هست که می توانند تنوع بالایی از کالاها را از کارخانجات مختلف ارائه کنند. در زمانهای گذشته، شرکتهای بازرگانی تنها راه برقراری ارتباط با چین بودند ولی الان شرایط کاملا متفاوت هست.

شرکتهای خوب بازرگانی کالاهایی که یافتنشان برای خارجی ها سخت هست را سورسینگ کرده و به بازار ارائه می کنند و سهم عظیمی از بازار مصرف را در اختیار می گیرند.

  • یکی از مضرّات شرکتهای بازرگانی نسبت به کارخانه ها در این هست که قیمت بالاتری دارند.
  • همچنین دسترسی کافی بر پروسه تولید کالا نخواهید داشت و نمی توانید به نحو احسن در فرایند تولید نظارت داشته و کنترلی بر کیفیت تولید داشته باشید.

مزیتها و مضرّات شرکتهای بازرگانی و کارخانجات در چیست؟

مضرّات مزیتها  
تنوّع کم کالاها حداقل سفارش بالا قیمت کمتر کنرل بیشتر کارخانه
قیمت بالا کنترل کم تنوّع بالای کالاها حداقل سفارش پائین شرکتهای بازرگانی

تفاوت بین کارخانه ها و شرکتها یک خط تار هست!

یکی از مهمترین مؤلفه های تقریبا اکثر کارخانه ها این هست که همگی یک یا چند پارت از محصول نهایی خود را از سایر کارخانه ها تامین می کنند. برای مثال یک کارگاه تولید تی شرت را در نظر بگیرید. پارچه و سایر اجزاء موردنیاز را از کارخانه های دیگر خریده و فقط طراحی موردنظر خویش را با اجزاء خریداری شده از کارخانه ها تولید و محصول نهایی را به بازار هدف عرضه می کند.

مخصوصا وقتی یک محصول مثل گوشی آیفون، اجزاء و قطعات بسیار متعدد و متنوع و پیچیده ای دارد، کارخانه برای ساخت این محصول با دهها کارخانه دیگر همکاری و تعامل داشته و با تامین قطعات از کارخانجات مختلف می تواند محصول نهایی خود را تولید و عرضه نماید.انواع تامین کنندگان کالا در چین

علاوه بر این، همچنین بسیاری از کارخانه ها در زمان مشغله کاری زیاد، سفارشات خود را به کارخانه های همکار خویش سپرده و تامین کرده و تحویل می دهند.

اگر با کارخانه ای معامله می کنید بهتر است دقیقا بدانید که کدامیک از قطعات کالای موردنظر شما توسط آن کارخانه تولید می شود.

چگونه تشخیص دهیم که این یک شرکت بازرگانی هست یا کارخانه؟!

انواع تامین کنندگان کالا در چین
وقتی شما با تامین کنندگان چینی معامله می کنید مستقیما از آنها بپرسید که کارخانه تولید کننده هستند یا شرکت بازرگانی!

 اگر تامین کننده گفت که آنها شرکت بازرگانی هستند شما پاسخ نهایی پرسش خود را دریافت کرده اید. اگر آنها گفتند که کارخانه تولیدی هستند شما مجبورید سؤالات بیشتر و دقیق تری داشته باشید. مخصوصا اینکه انها کدامیک از قطعات کالا را تولید می کنند و محل کارخانه در کجا واقع شده است.

شما باید از یک کارخانه خرید کنید یا از یک شرکت بازرگانی؟!

هیچ تعریف دقیق و مشخصی مبنی بر اینکه یکی او دو گزینه ی کارخانه یا شرکت بازرگانی ذاتا خوب یا ذاتا بد باشد وجود ندارد منتهی اکثر خریداران علاقمند به خرید مستقیم از تولیدکنندگان هستند و رغبت زیادی به خرید از شرکتهای بازرگانی ندارند.

من با شرکتهای بازرگانی فراوانی در طی فعالیت سورسینگ و واردات خودم مراوده تجاری داشته ام و دارم و خیلی پیش آمده که کارخانه تامین کننده شرکت بازرگانی تامین کننده خودم را هم می شناختم.

یک شرکت بازرگانی معمولا قیمت گران تری نسبت به کارخانه ارائه می کند ولی با بوجود آوردن مزیتهایی از قبیل: سورسینگ، بازرسی مداوم کیفیت، خدمات مشتریان و غیره ارزش افزوده ای را ایجاد و مشتریان خود را حفظ می کند. گاها شرکتهایی هم وجود دارند که محصولات را خریداری کرده و با سود خیلی اندکی می فروشند.

کار کردن با یک کارخانه تولیدی یک مزیت عمده ای را به شما می دهد: شما یک پل ارتباطی خوبی برای ارتباط مداوم با کارخانه و بررسی کیفیت کالا و نظارت بر تولید دارید.

وقتی یک مشکلی پیش می آید یا اینکه قصد دارید محصولی با ویژگیهای خاصی را به صورت سفارشی تولید کنید ( بر خلاف یک شرکت بازرگانی که دقیقا فیلتر بین شما و کارخانه هست و مجبورید نیازمندیهای خود را به آن شرکت اعلام کنید و آنها حرف شما را به تولیدکننده برسانند ). کار با کارخانجات همچنین به شما این امکان را می دهد که بهترین قیمت ممکن برای کالاها را پیدا کنید و این مزیت وقتی که شما حجم بالایی از محصول را نیاز دارید بیشتر خودنمایی خواهد کرد.

طبق تجربه من اگر شما قصد سفارش یک کانتینر 20 فوت یا بیشتر از یک کالا را دارید عاقلانه هست که به صورت مستقیم از کارخانه خرید کنید.

همچنین اگر قصد تولید سفارشی محصولی خاص را  دارید باید حتما از کارخانه خرید کنید تا بتواند جزئیات مدّ نظر شما را در محصول نهایی تامین کند.

همچنین برای واردکنندگانی که قصد خرید با حجم کم کالا و با تنوّع اقلام بیشتری را دارند بهتر است که از شرکتهای بازرگانی خرید نمایند.انواع تامین کنندگان کالا در چین

نتیجه گیری:

هر دوی تولیدکنندگان و عمده فروشان چینی هدف موردنظر واردکنندگان را تامین می کنند، منتهی نکته مهم ماجرا این است که بدانیم چه زمانی کدامیک از آنها را به عنوان تامین کننده کالای وارداتی خویش انتخاب کنیم.

شما به عنوان تاجر یا واردکننده ترجیح می دهید که با کدامیک از تامین کنندگان، مراودات تجاری خود را انجام دهید؟

تولید کنندگان را انتخاب می کنید یا شرکتهای بازرگانی را؟

انواع تامین کنندگان کالا در چین

لطفا نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را در قسمت کامنت ها برای ما بنویسید.

مقالات سایت

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی