گوشی‌ ملی نباید سیستم‌عامل اندروید داشته باشد

سردار «غلامرضا جلالی» رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اعلام اینکه وزارت ارتباطات بر اساس چارچوب‌های قانونی تعیین شده، زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات را فراهم کرده است گفت در انجام سایر موارد ناهماهنگی‌هایی وجود دارد که باید با هماهنگی شورای عالی فضای مجازی، انجام شود. همچنین به گفته جلالی تا امروز چند مدل گوشی کاملا ایرانی طراحی شده است که باید سیستم عاملی غیر از اندروید داشته باشند تا آسیب پذیر نباشند.

تولید گوشی‌های هوشمند بومی در سطح محدود

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در برنامه تلویزیونی دستخط اعلام کرد مسئول یا وزیر ایرانی که گوشی هوشمند دارد، تیم حفاظت آن معنا پیدا نمی‌کند. او در ادامه تاکید می‌کند که حدود ۱۴ دسته قابلیت جمع‌آوری اطلاعات و آسیب‌پذیری در گوشی هوشمند وجود دارد که استفاده از این قابلیت‌ها برای برخی آسیب‌ زننده است. رئیس سازمان پدافند غیرعامل در پاسخ به این سوال که آیا گوشی هوشمند بومی تولید نشده است، اظهار کرد:

«بله. دیروز هم جلسه‌ای با وزیر محترم ارتباطات داشتیم ایشان چند نمونه نشان داد و گفت اینها گوشی‌های داخلی است که تولید شده با قابلیت‌ مشابه گوشی‌های خارجی است که کاملاً قابل استفاده است. همه بخش ها باید به این کمک کنند. یک بخش فیزیک و سخت‌افزار آن است و یک بخش سیستم عامل است. یکسری اپلیکیشن‌ها است. همه باید روی هم قرار بگیرد تا گوشی قابل استفاده شود. شما اگر فیزیک گوشی را بسازید ولی سیستم عامل اندروید را داشته باشد دوباره همان آسیب‌پذیری در آن وجود دارد. این گوشی‌ها برای بخش‌های دفاعی تولید شده است اما برای بخش‌های غیردفاعی باید خودشان تولید کنند.»

چند قدم به شبکه ملی اطلاعات

جلالی همچنین در مورد دستاوردهای این سازمان و پیشرفت‌های این حوزه صحبت کرد. او در مورد پیشرفت شبکه ملی اطلاعات که نقطه اختلاف وزارت ارتباطات و فناوری و شورای عالی فضای مجازی است، توضیح داد که در این مورد جلسه‌ای با «محمد جواد آذری جهرمی» برگزار شده که در آن به جمع‌بندی خوبی رسیده‌اند:

«شبکه ملی اطلاعات به جاهایی خوبی رسیده است یعنی مثلاً در حوزه ارتباطات، زیرساخت ارتباطی پیشرفت خوبی داریم. یک جاهایی کم و کسری داریم که آن کم و کسری را مثلاً آقای جهرمی می‌گوید در قانون برای من تکلیف نشده است. یعنی مشخص نشده اینها را چه کسی باید انجام دهد که به نظر من باید مرکز ملی یا شورای عالی فضای مجازی این ۳ یا ۴ ابهام را برطرف کند و ما سریع متمرکز شویم و انجام دهیم. اگر کسری‌ها و ابهامات برطرف شود، شبکه ما تکمیل می‌شود.»

به گفته جلالی شبکه‌های اجتماعی جدید مردم را سازماندهی می‌کنند؛ یعنی شبکه تلگرام و اینستاگرام و چیزهای دیگری که خارجی‌ها دارند مردم ما را سازماندهی کردند بدون اینکه تعهدی به ما بدهند. سر و ته سیم هم دست خودشان است.

«یعنی ما نه امکان ورود داریم، نه امکان کنترل داریم و نه امکان خروج داریم که خروجی را کنترل کنیم. یعنی بیگ‌دیتاهای ما بیرون می‌رود و از آن استفاده می‌کنند، تحلیل می‌کنند و به نتیجه می‌رسند و ورودی هر چه بخواهند ورود می‌کنند و ما هم در این میان از آن استفاده می‌کنیم. تقریباً هیچ کشوری چنین اشتباهی نمی‌کند که اجازه بدهد که مردم کشور خود را خارجی‌ها سازماندهی کنند. من یک کلمه خیلی صاف و ساده بگویم که می‌گویند همه چیز اینترنت را می‌خواهیم. یک؛ ملی باشد، دو؛ بومی باشد. همین دو کلمه است.»


سردار جلالی می‌گوید سازمان پدافند غیرعامل مسئول دنبال کردن ارز رمز ملی نیست اما علی‌القاعده بانک مرکزی باید این کار را انجام دهد.

 این سازمان بر همین اساس پیشنهاد داد تا برای ارز رمزها، الگوی پایه به وجود بیاید تا کشورمان با کمک برخی کشورهای همسو ارز رمزی ایجاد کند که پایه آن نفت کشور باشد و براساس آن معاملات انجام شود تا به این شکل تولید ارز رمز بخشی از مشکلات ما را در حوزه معاونت تجارت جهانی و بین‌المللی حل کند. اینطور که جلالی گفته، این سازمان پیشنهادی مبنی بر سازماندهی یک بانک مرکزی دیجیتال مطرح کرده تا امورات ارز رمزها از الان در این اکوسیستم‌ طراحی شو تا همه اجزا با هم باشد.

«به لحاظ امنیت ملی نیاز به یک شبکه اجتماعی ملی داریم»

سردار جلالی در مورد موضع سازمان پدافند غیرعامل درباره شبکه‌های اجتماعی، به این نکته اشاره کرد که شبکه‌ اجتماعی سازماندهی مردم کشور در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و اجتماعی است و این سازماندهی باید درون کشور و با زیرساخت‌های کشور انجام شود

سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به این موضوع اشاره کرد که برخی روزها ۵۰ هزار حمله سایبری سمت کشور انجام می‌شود سیستم‌های دفاعی SOC که امنیت سیستم را برعهده دارد، به صورت اتوماتیک به این حملات پاسخ می‌دهد

جلالی همچنین در مورد پیشرفت‌های حوزه پدافند غیر عامل توضیح داد : شاید باور نکنید من به کره شمالی رفتم و فکر می‌کنم کره شمالی قطب پدافند غیرعامل دنیاست یعنی تا این اندازه کار کردند. وقتی خواستیم تفاهم‌نامه‌ای با هم امضا کنیم از ما درخواست آموزش کردند. من روسیه رفتم و تفاهم‌نامه‌ای که آنجا امضا کردیم یک بند درخواست آموزش بود. برای اولین سال ۹۰ موضوعی به نام «پدافند سایبری» را در دنیا ابداع کردیم. حتی قبل از آمریکا پدافند سایبری را ابداع کردیم در حالی که امریکایی‌ها دنبال امنیت سایبری بودند ما موضوعی به نام دفاع سایبری طراحی کردیم .

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی