دریافت سمپل یا نمونه کالا قبل از خرید چه مزایایی دارد؟

 

اگر به طور مثال 30 تامین کننده بالقوّه پیدا کنید که امکان تامین کالای مورد نظر شما را دارند کدام یکی زا انتخاب می کنید؟

بهترین راه برای سنجش و مقایسه کیفیت کالاها دریافت نمونه و سمپل کالا قبل از اقدام به خرید هست.

 

دریافت نمونه کالا قبل از خرید چندین مزیت دارد: ارتباط با تامین کنندگان بیشتر باعث می شود تا نمونه های بیشتری به دست شما برسد و اطلاعات بیشتری در مورد محصول مورد نیاز کسب کنید. با تامین کنندگان مختلف ارتباط برقرار کرده و با همدیگر مقایسه شان کنید. با مقایسه و بررسی کیفیت هر کدام از آنها از هر نظر، یکی را انتخاب کرده و شروع به پیشبرد اهداف تجاری خود کنید. وقتی از وارد کننده ای در باره دلایل انتخاب یک تامین کننده خاصّی سؤال می کنیم، برهان های مختلفی از قبیل سرعت تولید، کیفیت سمپل، امکان بازرسی از پروسه تولید و روشهای پرداخت و غیره را عامل اصلی انتخاب تامین کننده از جانب خودشان اعلام می کنند.

 

دریافت نمونه کالا قبل از خرید چندین مزیت دارد:

  1. ارتباط با تامین کنندگان بیشتر باعث می شود تا نمونه های بیشتری به دست شما برسد و اطلاعات بیشتری در مورد محصول مورد نیاز کسب کنید.
  2. با تامین کنندگان مختلف ارتباط برقرار کرده و با همدیگر مقایسه شان کنید.
  3. با مقایسه و بررسی کیفیت هر کدام از آنها از هر نظر، یکی را انتخاب کرده و شروع به پیشبرد اهداف تجاری خود کنید.

وقتی از وارد کننده ای در باره دلایل انتخاب یک تامین کننده خاصّی سؤال می کنیم، برهان های مختلفی از قبیل سرعت تولید، کیفیت سمپل، امکان بازرسی از پروسه تولید و روشهای پرداخت و غیره را عامل اصلی انتخاب تامین کننده از جانب خودشان اعلام می کنند.

 

آیا سمپل ها و نمونه محصول نشانه ای یک تامین کننده عالی هستند؟

در واقع من فکر میکنم که همیشه ارتباط مستقیمی بین یک نمونه با کیفیت کالا از یک کارخانه با محصولات آن در موقع سفارش کلی وجود داشته باشد.

ممکن است در حین ارسال سمپل، نمونه کالا با کیفیت باشد ولی وقتی سفارش اصلی را ارسال کردیم عین همان کیفیت را تولید نکنند.

یا حتّی ممکن است در سورسینگ تامین کنندگان چینی ایراد داشته باشیم و شرکتی که انتخاب کرده ایم تولید کننده نبوده و شرکت بازرگانی باشد.

خیلی از شرکتهای بازرگانی هم هر دم از یک کارخانه محصول نهایی را سفارش می دهند. یعنی ممکن است سمپل را از کارخانه A و محصول سفارش نهایی را از کارخانه B سفارش داده باشد.
پس در نتیجه محصولی که ارسال خواهد شد نیز تفاوتهایی را در کیفیت و حتّی ظاهر کالا داشته باشد.

البته شرکتهایی که برند خاصّی را تولید می کنند و آن برند به خودشان اختصاص دارد در بیشتر موارد از این قاعده مستثنی هستند.

 

زیاد به دنبال نمونه های مجّانی کالا نباشید. اگر لازم هست هزینه تولید سمپل را پرداخت کنید.

از روی تجربه شخصی اکثر شرکتها از دریافت هزینه مناسب سمپل خوشحال می شوند. چرا که ممکن است روزانه مشتریان زیادی سمپل بخواهند و شرکت نیز از این راه خیلی ضرر کند.

 

ولی اگر از پروسه سفارش و پرداخت شما راضی و خشنود باشند:

  • آنها سعی خواهند داشت بهترین نمونه خود را درست کنند تا بتوانند سفارش شما را بگیرند.
  • تامین اجزاء و قطعات لازم برای انجام سفارش شما و همچنین فشار به شرکتهای همراه در ساخت آن قطعه جهت آماده کردن به نحو احسن.
  • تکمیل تمام شرایط لازم این سفارش و قرار دادن همگی در کنار هم.
  • سعی ددر دریافت فیدبک مناسب از شما و گرفتن سفارش اصلی.
  • ثبت شرایط لازم برای سفارش شما تا بعدا نیز عین همان را بسازند.

 

همان طور که خودتان نیز می توانید حدس بزنید اگر پولی بابت این فرایندهای کاری پرداخت نشده باشد، چون هنوز هم معلوم نیست که سفارش خواهید داد یا نه، ممکن است سمپل مناسبی برای شما تهیه و ارسال نشود.

اگر کالای شما یک چیز منحصر به فردی است که هزینه تولید سمپل بالا هست، سعی کنی در همان مرحله سورسینگ یا انتخاب تامین کننده، بهترین را انتخاب کرده و تعداد تامین کننده خود را پایین تر بیاورید.

چرا که ممکن است هزینه های سفارش سمپل از مثلا 5 تامین کننده و سپس انتخاب یک مورد از آنها مقرون به صرفه نباشد.

 

 

چرا بسیاری از تامین کنندگان هزینه تولید سمپل را دریافت نمی کنند؟

سمپل رایگان بیشتر در کارخانجات و شرکتهایی دیده می شود که محصول یکنواختی را تولید و مدام به بازار عرضه می کنند. پس همواره می توانند چند قلم هم بیشتر تهیه و به عنوان سمپل به مشتریان جدید عرضه کنند.

و همچنین دلیل اینکه برخی کارخانجات سمپل رایگان به مشتریان جدید ارائه می کنند این است که محصول تولیدی آنها در مقیاس سمپل و حجم کوچک، ارزش بالایی ندارد.

تامین کننده به چشم تبلیغات و هزینه تبلیغاتی به سمپل خود می نگرد. پس می تواند به خوبی با نمونه کالا مشتری را ساپورت کند. و به طبع آن می تواند رضابت مشتری خود را نیز جلب کند.

وقتی سفارش ما یک کالای خاصّ با ویژگیهای منحصر به فرد هست، تامین کننده احتمالا مجبور به تامین موادّ اولیه متفاوت با موادّی که در خط تولید خود استفاده می کند باشد.

چون مشتری دیگری هم برای آن طرح و کالا هنوز ندارد پس ابتدا هزینه آن را دریافت و سپس اقدام به تولید خواهد کرد.

احتمالا قالبهای متفاوتی نیاز داشته باشد تا طراحی و مورد استفاده قرار دهد. و محصولی جدید با ویژگیهای جدید ایجاد خواهد کرد.

ولی روی هم رفته نباید از درخواست پول سمپل از جانب تامین کنندگان ناراضی بود. برای شروع هر بیزنسی باید از جیب خودمان هزینه کنیم تا پایه های آن به درستی ریخته شود. چون سمپل در حقیقت پایه و اساس شروع بیزنس جدید هست.

 

 

حمل و نقل سمپل از چین

پس از اینکه سمپل شما آماده ارسال شد، باید شرایط مناسبی برای حمل و نقل آن به شکور مقصد ایجاد کرده باشید تا در اسرع وقت به دست شما برسد.

ولی وقت به عنوان یک ایرانی وارد تجارت خارجی شدید تابه مقصد ایران کالا وارد کنید با خیل عظیمی از مشکلات به دلیل تحریمهای بین المللی مواجه هستید.

بهترین نوع حمل سمپل از چین به روش هوایی هست. روش پست سریع بین المللی و ارسال از طریق کارگو هوایی خطوط بین المللی روشهای هستند که در سریع ترین زمان ممکن کالا را به دست شما خواهند رساند.

 

پست سریع بین المللی و ارسال نمونه کالا از چین:

 

پست اکسپرس بهترین و سریع ترین روش برای ارسال سمپل از چین هست که از طریق شرکتهای مختلف بین المللی می توان این کار را انجام داد.

 

پست سریع بین المللی و ارسال سمپل از چین: پست اکسپرس بهترین و سریع ترین روش برای ارسال سمپل از چین هست که از طریق شرکتهای مختلف بین المللی می توان این کار را انجام داد. از جمله شرکتهای پس اکسپرس می توان از DHL، FEDEX، TNT، EMS و غیره نام برد. اگر شما قصد واردات کالا به سایر کش.رهای دنیا داشته باشید به راحتی می توانید از طریق این شرکتها بسته خود را وارد کنید. منتهی به دلیل تحریمهایی که علیه ایران صادر شده بسیاری از این شرکتها به ایران سرویس ندارند. و ما مجبوریم از طریق مسیرهای دیگری اقدام به ارسال سمپل به ایران کنیم که هم هزینه بر و هم زمان بر خواهد بود. ولی غیرممکن هم نیست.

 

از جمله شرکتهای پس اکسپرس می توان از DHL، FEDEX، TNT، EMS و غیره نام برد. اگر شما قصد واردات کالا به سایر کش.رهای دنیا داشته باشید به راحتی می توانید از طریق این شرکتها بسته خود را وارد کنید.

منتهی به دلیل تحریمهایی که علیه ایران صادر شده بسیاری از این شرکتها به ایران سرویس ندارند. و ما مجبوریم از طریق مسیرهای دیگری اقدام به ارسال سمپل به ایران کنیم که هم هزینه بر و هم زمان بر خواهد بود. ولی غیرممکن هم نیست.

 

هزینه ترخیص سمپل از گمرک ایران اگر نمونه شما از لحاظ تعداد و نوع کالا به عنوان سمپل برای ارزیاب گمرک مسجّل شود، هزینه ای به عنوان عوارض گمرکی برای ترخیص آن دریافت نمی گردد. ولی اگر کالای وارداتی شما کالایی باشد که تنها یک قلم از آن هم به عنوان کالای مصرفی و قابل استفاده تشخیص داده شود، عوارض گمرکی آن طبق کتاب مقرّرات صادرات و واردات دریافت خواهد گردید. اگر از طریق شرکتهای پستی اقدام به واردات نمونه کالا کرده باشید آنها می توانند هزینه تمام شده ارسال و ترخیص سمپل را نیر همان اوّل اعلام کنند.

 

هزینه ترخیص سمپل از گمرک ایران

اگر نمونه شما از لحاظ تعداد و نوع کالا به عنوان سمپل برای ارزیاب گمرک مسجّل شود، هزینه ای به عنوان عوارض گمرکی برای ترخیص آن دریافت نمی گردد.

ولی اگر کالای وارداتی شما کالایی باشد که تنها یک قلم از آن هم به عنوان کالای مصرفی و قابل استفاده تشخیص داده شود، عوارض گمرکی آن طبق کتاب مقرّرات صادرات و واردات دریافت خواهد گردید.

اگر از طریق شرکتهای پستی اقدام به واردات نمونه کالا کرده باشید آنها می توانند هزینه تمام شده ارسال و ترخیص سمپل را نیر همان اوّل اعلام کنند.

 

کارگو هوایی سمپل از چین اگر نمونه شما وزن کمی ندارد بهتر است از طریق کارگو بین المللی ایرلاین های داخلی یا خارجی اقدام به واردات سمپل خود کنید تا هزینه ارسال خیلی بالا نرود. هزینه کارگو هوایی بیشتر بر مبنای وزن بار محاسبه می شود و معمولا شرکتها نماینده ای را به عنوان ترخیصکار در گمرک فرودگاه دارند تا کالای شما را ترخیص و برای شما ارسال کنند.

 

کارگو هوایی سمپل از چین

  • اگر نمونه پروفورما اینوویس یا پیش فاکتور چیست؟شما وزن کمی ندارد بهتر است از طریق کارگو بین المللی ایرلاین های داخلی یا خارجی اقدام به واردات سمپل خود کنید تا هزینه ارسال خیلی بالا نرود.

هزینه کارگو هوایی بیشتر بر مبنای وزن بار محاسبه می شود و معمولا شرکتها نماینده ای را به عنوان ترخیصکار در گمرک فرودگاه دارند تا کالای شما را ترخیص و برای شما ارسال کنند.

بخش ارسال بار هوایی از چین و همچنین گروه ترخیص شرکت بازرگانی اوجال در تمامی پروسه خرید سمپل از چین گرفته تا ترخیص و تحویل درب تا درب در منزل یا دفتر شما می توانند فرایند واردات شما را عملی کنند.

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی