دوربین ۵۰۰ مگاپیکسلی هوشمند چینی ها برای نظارت بر شهروندان

چینی ها سیستم قدرتمند و در عین حال ترسناکی ابداع کرده‌اند که با رزولوشن ۵ برابر چشم انسان، قادر به شناسایی سوژه ها در میان ده ها هزار نفر است.

چینی ها همیشه در توسعه سیستم های نظارتی دستی بر آتش داشته اند و اینبار محققان دانشگاه «فودان» و موسسه تحقیقاتی «چانگچون» از دوربینی ۵۰۰ مگاپیکسلی رونمایی کرده اند که توانایی شناسایی چهره افراد در میان ده ها هزار نفر را دارد.

این سیستم نظارتی که طی «نمایشگاه صنایع بین المللی چین» رونمایی شد، در واقع دوربینی متصل به سامانه ابری است که از هوش مصنوعی نیز بهره می برد. چینی ها بدون اشاره به جزییات دقیق دوربین مدعی شدند که شناسایی افراد به صورت بلادرنگ صورت می گیرد. در تصاویر منتشر شده به نظر می رسد توسعه دهندگان با همگام سازی چندین دوربین مجزا به این رزولوشن دست پیدا کرده اند.

ابر دوربین

هرچند برآورد دقت چشم انسان بسیار دشوار است اما به گفته طراحان این دوربین جزییات را پنج برابر دقیقتر از چشم انسان ثبت می کند. در صورتی که این ادعا درست از آب دربیاید، می توان آن را پیشرفتی چشمگیر نسبت به دوربین های نظارتی فعلی به حساب آورد. هرچند هنوز نام رسمی این سامانه اعلام نشده اما در چین عنوان «ابَر دوربین» را برای آن انتخاب کرده اند.

چالش های توسعه چنین سیستمی تنها به مگاپیکسل دوربین محدود نمی شود. ارسال بی سیم فایل های خروجی دوربین به سامانه ابری و پردازش بلادرنگ این حجیم عظیم اطلاعات فرایند بسیار دشواری است که ظاهرا چینی موفق به غلبه بر آن شده اند.

به گزارش سرویس خبری چین ، شیائویانگ زنگ ، یکی از توسعه دهندگان دوربین می گوید ، استفاده از دوربین باید طبق قانون تنظیم شود.

هرچند توسعه چنین سیستمی به نوبه خود یک دستاورد فنی قابل توجه است اما نگرانی هایی را در مورد حریم خصوصی شهروندان به دنبال داشته است. بسیاری نگران استفاده از این دوربین در سیستم رتبه بندی اجتماعی هستند که از سال گذشته اجرایی شده و امکان رهگیری و نظارت دقیق بر ۱.۳ میلیارد نفر را برای حکومت پکن فراهم می کند.

منبع : digitaltrends

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی