راههای صحیح سورسینگ از چین کدامند؟

راههای صحیح سورسینگ از چین کدامند؟

  • نکات ضروری موردنیاز برای تهیه و انتخاب منابع در چین کدامند؟راههای صحیح سورسینگ از چین کدامند؟

  • چگونه می توان بهترین و مناسب ترین سورس ها و منابع چین را انتخاب کرد؟

  1. زمان کافی صرف جستجوی منابع مفید موردنیاز نمائید.

موتورهای جستجوی مشهوری مثل Google، Yahoo وBing برای خیلی از افراد از سرتاسر دنیا اولین انتخاب جهت جستجوی کالاها و خدمات موردنیاز هستند. همچنین پلتفورم هایی مثل  Alibaba ، Global sources و Made in china منابع محلی مناسبی از چین هستند که می توانند ارتباط خریدار و فروشنده را ایجاد کنند.

در حالیکه تمامی این موتورهای جستجو و پلتفورم ها وسیله مفیدی برای برقراری ارتباط با چین و پیدا کردن کالاها و خدمات هستند، با این وجود ممکن است که شرکتهایی که از طریق اینترنت پیدا می کنیم تولیدکننده نبوده و شرکتهای عمده فروش و شرکتهای واسطه ای باشند. با این وجود اگر قصد فروش مستقیم به مصرف کننده و خرید در حد کم دارید و کالاهای خرده فروشی، اسباب بازی، لوازم التحریر و لوازم الکترونیکی ارزان قیمت و … می فروشید، همین شرکتهای واسطه ای هم منابع خوبی هستند.

ولی وقتی شما قصد خرید کالاهایی با ویژگیهای خاص دارید که باید قالب های خاصی داشته یا از متریال خاصی ساخته شوند و ویژگیهای منحصر به فردی داشته باشند بهتر است که مستقیما با تولید کننده اصلی ارتباط برقرار کرده و تجارت مستقیم با خودشان را پایه ریزی نمائید. مهمتر از همه اینکه با خرید مستقیم از آنها هزینه های شرکت خود را کاهش خواهید داد و تجارتتان مقرون به صرفه تر خواهد بود.

حتّی وقتی از طریق پلتفورمهایی مثل علی بابا و گلوبال سورس هم کار سورسینگ را انجام می دهید می توانید از مزیّت خاصی که آنها برای امتیازبندی و رنکینگ سورس های خود دارند نیز بهره مند شوید و سورس های با قابلیت و توانایی بهتر را انتخاب نمائید. برای مثال علی بابا برخی از سورس ها را به عنوان سورس های طلایی معرفی می کند که تجارت با آنها بهتر بوده و اصطلاحا این شرکتها نشان اعتماد علی بابا را دریافت کرده اند.

با این حال باز هم، هر تامین کننده ای که در سایت علی بابا اکانت خریداری نموده می تواند اکانت طلایی هم بخرد که باعث بیشتر دیده شدنش در سایت علی بابا بوده و بنابراین صرفا اکانت طلایی علی بابا بودن نمی تواند شاخص خیلی مهم و از هر لحاظ قابل اعتمادی باشد.

 

بررسی صلاحیت تامین کنندکان

پس از تهیه لیستی از تامین کنندگانی که قابلیت این را دارند که یکی از سورس های شما باشند، باید اقدام به بررسی اعتبار آنها نمائید. علاوه بر اطلاعاتی که به صورت آنلاین قابل مشاهده و بررسی هستند، شما باید فاکتورهای زیر را نیز بررسی کنید:
  • باید بررسی کنید که آنها تولید کننده هستند یا اینکه شرکت واسط
  • بررسی این که آیا آنها از تخصّص و توانایی کافی برای تامین نیازهای شما و تولید کالای موردنظرتان دارند یا خیر!راههای صحیح سورسینگ از چین کدامند؟

روشهای مختلفی برای بررسی موراد فوق الذّکر وجود دارد. می توانید از کارخانه بخواهید که اسناد و مدارک قبلی خود از قبیل کالاهایی که قبلا اسنادشان توسط گمرک بازرسی شده و اسناد مربوط به استانداردهاییکه دریافت کرده اند و شرکتهای اینسپکشن برای آنها سند صادر کرده اند یا از طریق اسناد مالیاتی شان یا از طریق مشاهده و بررسی سمپل و نمونه کالاها به کیفیت کالاهای تولید آنها پی ببرید.

همچنین شما می توانید نام چینی کارخانه موردنظر و آدرس و مشخصات کارخانه و محلی که قرار گرفته و دولت محلی که برایشان مجوز کارخانه را صادر کرده را هم مشاهده و بازرسی نمائید. دفتر آنها باید سوابق ثبت شرکت آنها و جزئیاتی که نزد دولت محلی، حین ثبت کارخانه به دولت چین ارائه کرده اند را داشته باشد. اطلاعات ثبتی شرکتشان را با جزئیاتی که به شما ارائه داده اند مقایسه کنید.

همواره به یاد داشته باشید که کیفیت و قیمت دو فاکتور متناسب با هم هستند.

دلیل اینکه خریداران از سرتاسر جهان به دنبال فروشندگانی از چین هستند چیست؟ چین چه مزیتی نسبت به بقیه کشورها دارد؟

یکی از این دلایل، هزینه کم تولید برای تولید کنندگان چینی هست که با وجود اینکه خریداران پس از خرید از چین مجبور به پرداخت هزینه باربری و هزینه های گمرکی در مقصد هستند باز هم خرید از چین مقرون به صرفه تر از خرید از کشورهای اروپایی و آمریکایی هست. چرا که هزینه تمام شده تولید کالا در چین کمتر از هزینه تولید کالا در اروپا و آمریکاست.

برای مذکره با تامین کنندگان سر قیمت کالا به یاد داشته باشید که همه این تولیدکنندگان یک سقف هزینه ای را برای تولید آن کالا صرف کرده اند و طبیعتا قیمت فروش کالا باید بالاتر از آن سقف قیمت تمام شده برای تولیدکننده باشد.

این مساله برای ما دو نکته را مشخص میکند. یکی اینکه اگر شما مطالعه ای بر روی مواد موردنیاز تولید کالاهای موردنیازتان و هزینه های تولید داشته باشید حتما  تصوری از قیمت احتمالی کالا را در ذهن خود مجسّم کرده اید. بنابراین شما نباید فروشنده ای که قیمتی زیر آن قیمت مدنظر شما را ارائه می کند انتخاب کنید.

 دیگری هم اینکه خریدارانی که تعداد کالای بالاتری را لازم دارند نسبت به بقیه افراد و مشتریان، افراد ایده آل تری برای تامین کنندگان هستند و ممکن است بتوانند قیمتهای بهتری را بگیرند.

در هر دوی موارد فوق در نظر داشته باشید که اگر تامین کننده، قیمت ارزان غیرمعمولی را ارائه می کند حتما کاسه ای زیر نیم کاسه اش هست و این تفاوت قیمت را در جای دیگری جبران کرده و از کیفیت کالای مذکور خواهد کاست. و این امر در بلند مدّت می تواند هم اعتبار شما را زیر سؤال ببرد و هم پیامدهای قانونی را برای شما داشته باشد.

در ارتباطات خود با تامین کنندگان شفاف عمل کنید.

وقتی سورسینگ در چین انجام می دهید در نظر داشته باشید که مسئله ای به نام زبان وجود دارد. گرچه بسیاری از تامین کنندگان، کارمندان مسلّط به زبان انگلیسی دارند ولی در بسیاری از موارد مهمترین عامل ایجاد اختلاف بین تامین کنندگان چینی و مشتریانشان همین درست متوجه نشدن منظور همدیگر هست.

در اغلب موارد درک مطلب ایجاد مشکل میکند. پس برای تجارت با چین نیاز داریم از افرادی استفاده کنیم که این ارتباط را مدیریت کرده و جلوی درک نادرست مطلب توسط خریدار یا فروشنده را بگیرند.

مطمئنا هیچ کدام از این موارد عمدی نیستند اما اگر خریداران این موارد را در نظر داشته باشند می توانند جلوی اشتباهاتی که ممکن است هزینه بالایی برایشان داشته باشد را بگیرند و مدیریتش کنند.

بهترین راه برای جلوگیری از این مشکلات این هست که شما اطلاعات لازم و کافی برای تهیه کالا را لیست کرده و در حین مذاکرات برای خرید کالا از فروشنده و تامین کننده مربوطه در پروفورما بنویسید که چه جزئیاتی باید داشته باشد و نحوه بسته بندی به چه شکلی باشد و چند روز بعد از عقد قرارداد آماده شیپینگ شود.راههای صحیح سورسینگ از چین کدامند؟

بازرسی کنترل کیفیت

پس از عقد قرارداد کامل و دقیق حاوی تمامی اطلاعات موردنیاز محصول، راه خوبی را برای شروع یک بیزنس خوب با تامین کننده و تولید کننده پایه گذاری نموده اید. پس حالا باید با کنترل های منظم بر کیفیت کالای تولیدی، اطمینان لازم را حاصل کنید که تولیدکننده در حال حاصل نمودن استانداردهای موردنیاز شما هست یا خیر.

گروه بازرگانی اوجال به عنوان یکی از شرکتهای ایرانی حاضر در چین این قابلیت را دارد تا شما را برای سورسینگ مناسب ترین تامین کننده ها و سورسها در زمینه های مختلف همراهی نموده و جلوی متضرّر شدن شما در بیزنس با چین را بگیرد. سورسینگ در چین تخصص ماست.

 

مقالات سایت

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی