رمز ارز لیبرا ”ارز دیجیتال فیسبوک” زیر چتر آمریکا

رمز ارز لیبرا توسط سبدی از دلار، پوند، یورو و چند ارز دیگر حمایت می شود اما خبری از یوان چین و روبل روسیه در این سبد نیست.

فیسبوک برای در امان ماندن لیبرا از نوسانات شدید، ارز مجازی خود را با سبدی از ارزهای دولتی تضمین می کند. کمپانی تحت نظر زاکربرگ تا کنون مشخص نکرده بود ارز کدام کشورها و با چه نسبتی پشتوانه لیبرا شده اند؛ حالا اما این مساله را روشن کرده است.

فیسبوک با ارسال نامه ای به «فابیو دماسی»، نماینده ارشد مجلس آلمان و عضو سابق پارلمان اروپا سهم دلار از سبد ارزی لیبرا را ۵۰ درصد اعلام کرده است. نیمه دیگر این سبد هم از حدود ۱۸ درصد یورو، ۱۴ درصد ین، ۱۱ درصد پوند بریتانیا و ۷ درصد دلار سنگاپور تشکیل شده است.

حضور پر رنگ دلار آمریکا در این سبد با توجه به قدرت و نفوذ بالای این ارز در مبادلات جهانی طبیعی به نظر می رسد.

از همان ابتدا هم برخی پیش بینی می کردند که لیبرا می تواند نقش دلار به عنوان اصلی ترین ارز ذخیره جهان را در دنیای اپ های پرداخت موبایل بازی کند.

شاید غیبت روبل روسیه یا یوان چین در این سبد عجیب به نظر برسد اما چینی ها هرگز به رمزارزهای دیگر روی خوش نشان نداده اند و احتمالا اتحادیه لیبرا هم قصدی برای ارائه گسترده ارز دیجیتال خود در این کشور ندارد. از طرف دیگر دولت واشنگتن مدتهاست که چین را به کاهش عمدی ارزش یوان برای تسهیل صادرات متهم می کند و در نتیجه عدم استفاده از یوان می تواند نظر مثبت سیاستمداران و مقامات آمریکایی را جلب کرده و خیال آنها را از بابت تاثیر گذاری پکن بر اقتصاد دنیا از طریق رمزارز لیبرا راحت کند..

مشخص شدن تاثیر این سبد ارزی ناموزون در موفقیت لیبرا تنها با گذشت زمان مشخص خواهد شد، با این حال ارز مجازی فیسبوک باید مشکلات دیگری را هم از سر راه بردارد. این رمزارز نه تنها در خود آمریکا با چالش های بسیاری مواجه شده بلکه فرانسه، آلمان و کشورهای دیگر هم نگرانی خود از احتمال ضربه لیبرا به سیستم های مالی را پنهان نکرده اند.

engadget

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی