تاثیر رنگ خودرو در وقوع تصادف رانندگی

خودروهای امروزی در کنار سازه های بهتر و پیشرفته تر، به انبوهی از سیستم های ایمنی مجهز شده اند تا از احتمال تصادف و وقوع سوانح برای آنها کاسته شود. اما آیا می دانستید که در کنار این فاکتورها،

رنگ خودرو نیز می تواند جزو عوامل دخیل در تصادف یک خودرو باشد؟

تاکنون تحقیقات مختلفی درباره نقش رنگ بدنه در افزایش احتمال تصادف خودروها انجام شده است. نتایج اکثر این تحقیقات که داده های آنها از حدود 850 هزار سانحه ترافیکی و پایگاه های اطلاعاتی پلیس استخراج شده، حکایت از آن دارند خودروهای مشکی رنگ بیش از بقیه تصادف می کنند.

دلیل این مساله واضح است. خودروهایی که رنگ مشکی دارند، در شرایط نوری گوناگون سخت تر دیده می شوند.

طبق یافته های یکی از جدیدترین تحقیقات، در طول روز احتمال تصادف خودروهای مشکی تا 12 درصد بیشتر از خودروهای سفید است. این رقم در زمان طلوع و غروب خورشید و همچنین در طول شب به 47 درصد افزایش می یابد که میزان قابل توجهی است.

برای نقره ای که بر اساس آمار کمپانی Kelley Blue Book محبوب ترین رنگ خودرو در جهان به شمار می رود، نتایج متناقضی وجود دارد.

یکی از تحقیقاتی که در نیوزیلند انجام شده، این رنگ را به عنوان امن ترین انتخاب کرده است؛ حال آنکه تحقیقی دیگر ادعا می کند احتمال تصادف خودروهای نقره ای تا 10 درصد و احتمال تصادف خودروهای خاکستری تا 11 درصد بیشتر از بقیه است.

شاید دلیل چنین تناقضی با برداشت های متفاوتی که از طیف رنگ نقره ای و خاکستری وجود دارد، در ارتباط باشد. با این حال تردیدی نیست که امکان دیده شدن طیف های تیره از نقره ای یا خاکستری مثل رنگ مشکی دشوارتر بوده و احتمال تصادف آنها نیز بالاتر است.

با در نظر گرفتن فاکتور دیده شدن، حال بهتر می توان متوجه شد که چرا طبق آمار اکثر تحقیقات خودروهایی با رنگ روشن کمترین تصادف را دارند. همانطور که اشاره کردیم در تحقیق اخیر احتمال تصادف اتومبیل های سفید 12 درصد کمتر از مدل های مشکی رنگ برآورد شده است. اتومبیل های آبی و قرمز هم در مقایسه با مدل های سفید تا 7 درصد بیشتر در معرض تصادف هستند.

اتومبیل های سبز کمی امن تر از مدل های آبی و قرمز تشخیص داده شده اند، اما از آنجایی که در دامان طبیعت این اتومبیل ها به راحتی با پس زمینه خود ترکیب می شوند، تشخیص آنها برای سایر رانندگان دشوارتر می گردد.

این تحقیق خرید اتومبیل های نارنجی و طلایی را به مشتریان پیشنهاد می دهد، اگر هم فردی بیش از هر چیزی به بحث ایمنی اهمیت بدهد، باید به سراغ خودرویی با رنگ زرد برود، زیرا این رنگ به عنوان مطمئن ترین انتخاب شده است.

منیع : autoevolution

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی