چگونه می توانم واردات انجام دهم؟

چگونه می توانم واردات انجام دهم؟

 1. قوانین مربوط به واردات کالای موردنظر خود را مطالعه کنید.
 2. کالاهایی که می خواهید وارد کنید را شناسایی کنید.
 3. اطمینان حاصل کنید که کالاهایی که می خواهید وارد کنید اجازه واردات به کشور را دارد.
 4. کالاهای خود را طبقه بندی کنید و هزینه ها آنها را در نظر بگیرید.
 5. تامین کننده خود را در چین پیدا کرده و سفارش خود را ثبت کنید.
 6. حمل و نقل بار خود را با یک شرکت قابل اطمینان هماهنگ نمایید.
 7. بار خود را پیگیری کنید و برای واردات آن به سرزمین اصلی یا منطق آزاد تجاری یا ویژه اقتصادی مقدّمات لازم را بچینید.
 8. محموله خود را تحویل بگیرید.

چگونه می توانم واردات انجام دهم؟

چگونه می توانم واردات انجام دهم؟

یک راهنمایی قدم به قدم برای یادگیری واردات از چین

چین در حال تولید شدن به یک قدرت فوق العاده تولیدی جهان است. و سهم نسبتا بزرگی از تولید محصولات مصرفی جهان را بر عهده دارد. واردات از چین به یک شغل پردرآمد برای خیلی از افراد در کلّ دنیا تبدیل شده است. شما نیز در هر کجای دنیا که حضور دارید می توانید از این فرصت بهره مند شوید.

واردات از چین با این که شغل خوب و پردرآمدی هست ولی آسان و بی دردسر و بدون ریسک هم نیست. چه بسا یکی از پر ریسک ترین شغلها هم هست، اگر آن را به درستی بلد نباشید.

 روند واردات می تواند بسیار گیج کننده، پرهزینه و دردسرزا باشد. شما باید از انتخاب کالا گرفته تا سورسینگ در چین و تحویل کالا در چین تا حمل و نقل کالا از چین و ترخیص از گمرک، افراد لازم و علم کافی را داشته باشید تا به دردسر نیافتید.

مراحل واردات از چین:

 • مطالعه قوانین مربوط به واردات

وقتی شما کالایی را از منابعی در خارج از کشور محل زندگی خود خریداری می کنید، وارد کننده می شوید. اگر بسته شما کوچک و برای مصرف شخصی باشد می توان آن را از طریق پستی ارسال کرد و در این صورت کار آسان تر خواهد بود.

چرا که کالای شما در محل آدرس شما و درب منزل یا محل کارتان تحویل داده خواهد شد. و این امر باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما خواهد شد.

اما قبل از اقدام به خرید کالاها در حجم بالا و به صورت تجاری باید قوانین مربوط به واردات آن را مطالعه کرده و سپس اقدام نمایید. پرس و جو کنید و از عدم ممنوعیت ورود آن کالا مطّلع شوید.
کالاهایی که می خواهید وارد کنید را شناسایی کنید. شرکت بازرگای با فروش محصولات درآمد کسب می کند. باید کالاهایی را انتخاب کرد که از سوددهی کافی برخوردار باشد و ارزش سرمایه گذاری داشته باشد. اگر می خواهید وارد کننده مؤفقی باشید، اوّلین قدم این است که محصول صحیحی را برای تجارت با چین انتخاب کنید. در انتخاب محصولات برای تجارت با چین دقّت کافی به خرج دهید تا در آینده به برندی در آن فعالیت تبدیل شوید. محصولی را انتخاب کنید که نیاز اساسی برای آن کالا وجود دارد. و با فروش آن محصول بتوانید به سود مورد انتظار خود برسید./ واردات/
 • کالاهایی که می خواهید وارد کنید را شناسایی کنید.

شرکت بازرگانی با فروش محصولات درآمد کسب می کند. باید کالاهایی را انتخاب کرد که از سوددهی کافی برخوردار باشد و ارزش سرمایه گذاری داشته باشد.

اگر می خواهید وارد کننده مؤفقی باشید، اوّلین قدم این است که محصول صحیحی را برای تجارت با چین انتخاب کنید.

در انتخاب محصولات برای تجارت با چین دقّت کافی به خرج دهید تا در آینده به برندی در آن فعالیت تبدیل شوید. محصولی را انتخاب کنید که نیاز اساسی برای آن کالا وجود دارد. و با فروش آن محصول بتوانید به سود مورد انتظار خود برسید.

 • محصولی را باید انتخاب کرد که بازار هدف خوبی دارد و شما نیز قدرت فروش آن محصول را دارید.
 • بهتر است کالاهایی که انتخاب می کنید از ترکیبات مورد استفاده در ساخت آن اطّلاع داشته باشید.
 • در حدّ امکان نمونه کالا را قبل از خرید عمده دریافت کنید و روی آن بررسی های لازم را داشته باشید.
 • از طریق ترخیصکار خود از هزینه های گمرکی آن کالا آگاه شوید.

پیشنهاد ما:

 • کالایی را  برای واردات انتخاب کنید که دوست دارید. شما باید عاشق کارتان باشید تا مؤفق شوید.
 • محصول منحصر به فرد خود را برای واردات انتخاب کنید. محصولات انحصاری سود خوبی به شما خواهند داد.
 • محصولاتی را برای واردات انتخاب کنید که هزینه حمل و نقل خیلی بالایی ندارند. محصولاتی که خیلی سنگین یا حجیم هستند برای واردات مناسب نیستند. مگر اینکه با احتساب هزینه های تمام شده آنها، باز هم از سوددهی کافی برخوردار باشند.

توجّه:

همیشه لازم نیست که یک محصول داغ را برای تجارت با چین و واردات از چین انتخاب کنید. محصول خود را جستجو و پیدا کنید. محصولی که برای شما خاصّ هست و احساس می کنید که می توانید در آن زمینه مؤفق باشید و پیشرفت کنید.

 • مطمئن شوید کالاهایی که قصد واردات آنها را دارید اجازه واردات به کشور را دارند!

کالاهای بسیاری وجود دارندکه اجازه واردات به کشور را ندارند. هر کشوری هم کالاهای ممنوعه خودش را برای واردات دارد. پس یکی از اساسی ترین کارها قبل از تصمیم به واردات کالا، بررسی ممنوعیت واردات کالا هست.

برای اطلاع از این قوانین و مقرّرات شما باید با ترخیصکار خود هماهنگ شوید.

به عنوان مثال کالاهایی که با بهداشت و سلامت افراد در ارتباط هستند خیلی حسّاس اند. خیلی از این کالاها برای واردات نیاز به مجوّز وزارت بهداشت دارند.

اگر وارد این زمنیه ها برای واردات شدید قبل از خرید همه گواهینامه های لازم برای واردات را از تامین کننده درخواست نماید تا بعدا در حین ترخیص بار از گمرک به مشکل برنخورید.

در مواردی که گواهینامه های لازم را نداشته باشند یا فاسد بشوند و یا هر مشکل دیگری که پیش بیاید احتمال عودت کالاها در گمرک و یا معدوم کردن این کالاها و همچنین اعمال جریمه های سنگین نیز وجود دارد.

 

کالاهای وارداتی خود را طبقه بندی و هزینه تمام شده آنها را محاسبه کنید. برای هر کالایی که می خواهید وارد کنید کد تعرفه بین المللی آن کالا یا HSCODE را دریافت کرده و به همراه گواهی مبدا تحویل ترخیصکار خود دهید تا اقدامات بعدی کالای وارداتی شما را سازمان دهی کند. همچنین قبل از اقدام به خرید اینکوترمز را نیز مطالعه کرده و اینکوترم مناسبی را با تامین کننده هماهنگ نمایید تا بتوانید هزینه های واردات کالا را مدیریت نمایید.

 • کالاهای وارداتی خود را طبقه بندی و هزینه تمام شده آنها را محاسبه کنید.

برای هر کالایی که می خواهید وارد کنید کد تعرفه بین المللی آن کالا یا HSCODE را دریافت کرده و به همراه گواهی مبدا تحویل ترخیصکار خود دهید تا اقدامات بعدی کالای وارداتی شما را سازمان دهی کند.

همچنین قبل از اقدام به خرید اینکوترمز را نیز مطالعه کرده و اینکوترم مناسبی را با تامین کننده هماهنگ نمایید تا بتوانید هزینه های واردات کالا را مدیریت نمایید.

پس:

 • قیمت کالا را از تامین کننده یا نماینده شما برای سورسینگ در چین دریافت کنید.
 • هزینه حمل و نقل کالا و ترخیصیه گمرکی در مبدا جهت صادرات از چین را از شرکت حمل و نقل بین المللی خود دریافت کنید.
 • هزینه ترخیص کالا از گمرک در مقصد و هزینه های حمل و نقل داخلی را نیز برآورد کرده و قیمت تمام شده کالا را به صورت حدودا به دست بیاورید.

 

دفتر شرکت بازرگانی بین المللی اوجال مستقر در چین و ایران،

در تمامی مراحل واردات از چین از قبیل:

 • انتخاب کالای وارداتی،
 • سورسینگ در چین،
 • عقد قرارداد خرید با کارخانجات چین،
 • بازرسی کالا در مبدا،
 • انجام امور صادرات از چین،
 • انجام حمل و نقل بین المللی به صورت دریایی یا هوایی
 • و همچنین ترخیص کالا از گمرک
 • و تحویل کالا در انبار شما همراه شما می باشد.

 

دفتر شرکت بازرگانی بین المللی اوجال مستقر در چین و ایران، در تمامی مراحل واردات از چین از قبیل: انتخاب کالای وارداتی، سورسینگ در چین، عقد قرارداد خرید با کارخانجات چین، بازرسی کالا در مبدا، انجام امور صادرات از چین، انجام حمل و نقل بین المللی به صورت دریایی یا هوایی و همچنین ترخیص کالا از گمرک و تحویل کالا در انبار شما همراه شما می باشد.

 

 • تامین کننده خود در چین را پیدا کرده و سفارش خود را بدهید.

سفارش خود را به فروشنده داده و با شرکت حمل و نقل خود هماهنگی های لازم را انجام دهید. شرایط اینکوترم مورد نظر برای حمل و نقل کالا را نیز همان اوّل مشخص نمایید.

وقتی تامین کننده خود را انتخاب کردید از تامین کننده خود بخواهید تا برای شما پروفورما یا پیش فاکتور بدهد. در داخل پروفورما باید اطلاعاتی از قبیل تعداد کالا، تعداد اقلام کالا، قیمت کالا، میزان سفارش، وزن و حجم کالا و سایر اطلاعات لازم ذکر شده باشد.

پروفورما فقط یک پیش فاکتور است تا اطلاعات سفارش خود را از طریق آن قبل از ثبت کردن سفارش چک کنید.

 

نکات قابل توجّه:

 • اطمینان حاصل کنید که تامین کننده شرایط FOB برای تحویل کالای شما در نزدیکترین بندرگاه را بپذیرد. با این شرایط خیلی از هزینه های شما کاسته خواهد شد. البته اگر کالای شما مناسب حمل و نقل به صورت FOB باشد. به عنوان مثال اگر شما در حال واردات از چین هستید .

تامین کننده شما در شانگهای یا شهرهای نزدیک به شانگهای هست، بهترین کار این است که معامله را به صورت قیمت فوب شانگهای انجام دهید.

اگر سفارش شما یک سفارش کوچک و تستی باشد، EXW مناسب این کار خواهد بود.

 • به خاطر داشته باشید که حمل و نقل دریایی کالا پروسه زمان بری دارد و باید برای واردات تحت شرایط دریایی صبر بیشتری به خرج دهید.

در کل پیشنهاد من این است که سه ماه قبل از اینکه به آن کالا درب انبار خود نیاز پیدا کنید، سفارش خود را بدهید.

 

ما پیشنهاد می کنیم:

 • همیشه دنبال پایین ترین قیمت نباشید.

هر موقع به دنبال سورسینگ در چین بودید و در بین قیمتهای استعلام شده به یک قیمت رؤیایی برخورد کردید. حتما به این موضوع شک کنید.

تامین کننده ای که قیمت های باور نکردنی به شما می دهد حتما ریگی به کفش دارد.

 • یا کالای خیلی بی کیفیتی تحویل شما خواهد داد
 • و یا اینکه یک کلاهبردار است. دق،ت لارم را داشته باشید.

فقط یک منبع قابل اطمینان پیدا کنید و با آنها به صورت سالم معامله کنید.

 

 • در مورد جزئیات محصول و مواد موردنیاز ساخت آن علم کافی کسب کنید:

اگر در مورد مشخّصات مورد نیاز خود برای تامین کالا کاملا روشن نیستید. احتمال اینکه دقیقا آن چیزی که نمی خواستید دریافت کنید وجود دارد.

پس قبل از ینکه کالای موردنیاز خود را سفارش دهید، ابتدا در مورد متریالهای موردنیاز کالای شما و پروسه تولید محصول و سایر اطلاعات محصول علم کافی کسب کنید.

اطمینان حاصل کنید که تامین کننده شما، قابلیت تولید یا تامین کالای موردنیاز شما با مشخصاتی که در نظر دارید را دارا باشد.

بهترین راه این است که قبل از خرید کالا نمونه آن را تهیه نمایید.

 

 • عدم اعتماد به تامین کننده خود:

تجارت بین المللی مبتنی بر اعتماد متقابل است. ولی برای ایجاد این اعتماد هم ابتدا اطمینان لازم را کسب کنید.

و سؤالات تخصّصی لازم برای تولید این محصول را قبل از سفارش بپرسید و بررسی های لازم بر روی محصول و نمونه محصول را انجام دهید.

 

حمل و نقل بار خود را هماهنگ نمائید. هزینه های زیادی در مورد حمل و نقل کالا وجود دارد. از جمله هزینه حمل و نقل بین شهری کالا، هزینه بسته بندی کالا، هزینه کانتینر و خیلی هزینه های دیگر. برای اینکه هزینه تمام شده کالا برای شمت درب انبار را بدست بیاورید همه هزینه ها را در نظر بگیرید.

 

 • حمل و نقل بار خود را هماهنگ نمائید.

هزینه های زیادی در مورد حمل و نقل کالا وجود دارد. از جمله هزینه حمل و نقل بین شهری کالا، هزینه بسته بندی کالا، هزینه کانتینر و خیلی هزینه های دیگر.

برای اینکه هزینه تمام شده کالا برای شمت درب انبار را بدست بیاورید همه هزینه ها را در نظر بگیرید.چگونه می توانم واردات انجام دهم؟

 

جزئیّات زیر را نیز برای واردات از چین در نظر داشته باشید:

 

 • همیشه در نظر داشته باشید که ممکن ست تاخیرهای در طول پروسه تولید اتّفاق بیافتد. از جمله:
 1. از جمله کالاها ممکن است به موقع تولید نشوند.
 2. کشتی ممکن است طبق برنامه حرکت نکند.
 3. تاخیرهایی در فرایند ترخیص از گمرک اتفاق بیافتد.

 

انتظار نداشته باشید که به محض ورود کالای شما به پورت، کشتی نیز حرکت کند. پس از پایان پروسه تولید کالا در کارخانه، چند روزی برای رسیدن بار به پورت طول خواهد کشید. بعد از ورود کالا به پورت و انجام امور گمرکی کالا و لودینگ کانتینر و لودینگ کشتی و اتمام کلّ مراحل ارسال کالا کشتی به طرف مقصد حرکت خواهد کرد.
 • یک شرکت حمل و نقل خوب انتخاب کنید.

لجستیک جنبه بسیار ارزشمندی از تجارت مدرن است. هزینه های حمل و نقل شامل هزینه های مستقیم و غیرمستقیم حمل و نقل محصولات از مبدا به مقصد است.

اگر شرکت لجستیک و فورواردر مناسبی انتخاب کنید، کلّ عملیات ارسال کالا به صورت روان انجام خواهد شد. و هزینه ها نیز منطقی و قابل قبول خواهند بود.
اگر شرکت لجستیک مناسبی انتخاب نکنید ممکن است هم هزینه های بالاتری را متقبّل شوید. هم اینکه کالاها به موقع نرسند یا حتّی کالاهای وارداتی شما مفقود شوند.
با این روال واردات شما و تجارت شما با مشکل جدّی مواجه خواهد شد. و یک تجارت شکست خورده ای را تجربه خواهید کرد.

 

 • بار خود را پیگیری کنید و برای ورود کالا آماده شوید.

 

بار خود را پیگیری کنید و برای ورود کالا آماده شوید.

 

حمل کالا در سطح بین المللی زمان بر است. به عنوان مثال کالاهای حمل شده از چین به طور متوسّط حدود 20 الی 30 روز طول می کشد تا وارد بندر عبّاس شود.

به طور معمول پس از تخلیه کشتی از طریق نمایند شرکت فورواردر به صاحب بار ذکر شده در B/L اعلامیه ورود کالا صادر می شود.چگونه می توانم واردات انجام دهم؟

ترخیص کار شما بعد از این مرحله وارد عمل شده و کارهای شما را پیگیری خواهد کرد. که بار باید یا به اسم ایشان باشد یا وکالتنامه ای از جانب شما جهت انجام ترخیص کالا از جانیب شما داشته باشد.

 

اسناد ورود برای واردات کالا عبارتند از

اسناد ورود برای واردات کالا عبارتند از:

 1. بارنامه یا B/L که کالاهای وارداتی شما داخل آن ذکر شده باشد.
 2. یک فاکتور رسمی که در کشور مبدا صادر شده و در آن قیمت خرید کالا و کدهای آنها ذکر شده است.
 3. یک پکینگ لیست که لیست کالاهای وارداتی و سایز و وزن و حجم آنها را شامل می شود.
 4. اعلامیه ورود کالا که توسّط شرکت حمل و نقل بین المللی صادر شده است.

 

تحت شرایط زیر می توان سرعت ترخیص کالا واردات را بالا برد:

 • کالاهای خود را به صورت سیستماتیک فاکتور کنید.
 • مقدار دقیق هر کالا را در هر جعبه و بسته ذکر کنید.
 • روی هر بسته و کارتن علامت و کدگذاری کنید.
 • کدهای مذکور را در پکینگ لیست نیز مقابل هر ردیف کالایی ذکر کنید تا شناسایی کالاها از روی کد در گمرک راحت تر باشد.
 • وزن دقیق و حجم یا همان CBM دقیق کالای وارداتی در داخل پکینگ لیست ذکر شده باشد.

 

اگر قصد واردات کالا از چین یا هر کشور دیگری داشته باشید، باید تمامی مراحل ذکر شده در بالا را مطالعه کرده و حین خرید کالا در چین و هر کشور دیگری اطلاعات مذکور را به  درستی چک کنید و در پکینگ لیست وارد کنید.

کالاهای وارداتی خود را تحویل بگیرید.

بهترین گزینه برای ترخیص کالا از گمرک، بهره مندی از ترخیص کاران با سابقه در گمرک هست. تا تمامی پروسه های ترخیص کالا از گمرک به درستی و سرعت انجام شود و کالاهای خود را به موقع تحویل بگیرید.چگونه می توانم واردات انجام دهم؟

اگر خدمات صفر تا صد سورسینگ کالا در چین ما را انتخاب کنید هم دیگر نیازی به این نیست که فکر این موارد را کند. ما تمامی امرو مربوط به واردات را کالایابی در چین گرفته تا ترخیص از گمرک و تحویل درب انبار برای شما صورت خواهیم داد.

 

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی