استخراج ۳ میلیون بیت کوین در ۲ ثانیه؛ ادعاها در مورد Sycamore درست است؟

با نزدیک شدن بیت کوین به ظرفیت نهایی خود تنها کمتر از ۳ میلیون واحد استخراج نشده از آن باقی مانده است. فرایند ارزکاوی این واحدها در کامپیوترهای معمولی ۱۲۱ سال زمان می برد اما برخی مدعی‌اند برای کامپیوتر کوانتومی گوگل کمتر از ۲ ثانیه طول می کشد.

کامپیوتر کوانتومی گوگل با نام Sycamore آنقدر قدرتمند است که محاسبات ناممکن برای سیستم های معمولی را مثل آب خوردن پردازش می کند. در سایت مدیوم با یک محاسبه سر انگشتی نشان داده شده استخراج هر ۳ میلیون بیت کوین باقی مانده برای این سیستم یک چشم بر هم زدن طول می کشد، اما این ادعا تا چه حد درست است؟

برای یافتن پاسخ باید به چند نکته توجه کنیم. اولا سامانه کوانتومی گوگل بسیار شکننده است و فعلا در شرایط آزمایشگاهی تنها یک محاسبه خاص را انجام داده و بعید به نظر می رسد گوگل برای ارزکاوی تجاری از آن استفاده کند. در ثانی برآوردهای مدیوم هم چندان خالی از ایراد نیست. مبنای این محاسبه تولید بلوک بیت کوین در هر ده دقیقه است اما در واقعیت در هر بلوک ۱۲.۵ بیت کوین استخراج می شود که پیچیدگی محاسبه را افزایش می دهد.

همچنین در این محاسبات بازتنظیم دشواری استخراج بیت کوین که در هر ۲۰۱۶ بلوک روی می دهد لحاظ نشده است. در واقع حتی اگر Sycamore قادر به استخراج ۲۰۱۶ بلوک اولیه در یک ثانیه باشد، برای بلاک های بعدی ارزکاوی به حدی دشوار می شود که این سامانه هم در هر ۱۰ دقیقه تنها قادر به استخراج یک بلوک باشد.

در چنین شرایطی شبکه فریز خواهد شد چون کامپیوترهای معمولی به زمانی فوق العاده برای استخراج ۲۰۱۶ بلوک بعدی و بازگرداندن دشواری به سطحی منطقی نیاز دارند.

هر چند هنوز کسی امکان دسترسی به چنین سطحی از دشواری را آزمایش نکرده اما شبکه بیت کوین پیچیده تر از آن است که با ورود یک کامپیوتر قدرتمند به شبکه تمام تنظیمات آن از هم بپاشد. حتی در این صورت هم مشکل توزیع تمامی بلوک ها به وقوع می پیوندد.

از سوی دیگر صدمات احتمالی سامانه کوانتومی تنها شامل حامل بیتکوین نمی شود. آنطور که Andreas Antonopolous، از پادکسترهای حوزه بیت کوین می گوید در صورتی که سامانه های کوانتومی بدون مشکل قادر به پردازش هزاران کیوبیت باشند، تمام ارتباطات طبقه بندی شده و محرمانه، سامانه های مالی و سیستم های مبتنی بر رمزنگاری نیز به خطر خواهند افتاد، بنابرین باید همه آنها را به گونه ای برورزسانی کنیم که در برابر ماشین های کوانتومی هم مقاوم باشند.

منبع: bitcoinist

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی