رد یک باور غلط؛ گیاهان آپارتمانی هوای خانه را تصفیه نمی‌کنند

برخلاف باور عمومی نگهداری گیاهان آپارتمانی کمکی به تصفیه هوای خانه نخواهد کرد؛ مگر اینکه در هر متر مربع از آپارتمان بین ۱۰ تا ۱۰۰۰ گیاه بکارید که عملی به نظر نمی رسد.

محققان پس از بررسی های گسترده مدت دریافته اند که گیاهان آپارتمانی تاثیر بسیار اندک و نزدیک به صفر روی پاکسازی هوا دارند. بر اساس تحلیل هایی که روی مطالعات ۳ دهه گذشته صورت گرفته، در یک آپارتمان معمولی ۱۴۰ متر مربعی برای ایجاد جریان هوای مشابه با زمانی که چند پنجره باز است، باید دستکم ۶۸۰ گیاه آپارتمانی کاشته شود که حتی در صورت پیاده سازی هم خانه را به جنگل استوایی تبدیل می کند.

ریشه این تصور نادرست که با کاشت چند گیاه می توان هوای آپارتمان را تصفیه کرد به حدود سه دهه قبل برمی گردد. ناسا در سال ۱۹۸۹ مطالعه ای را در مورد توانایی گیاهان برای فیلتر مواد شیمیایی سرطان زا در ایستگاه فضایی ترتیب داد.

در این پژوهش گیاهان در محفظه ای ایزوله با فضایی کمتر از یک متر مکعب آزمایش شدند. نتیجه آزمایش شگفت آور بود: حجم آلاینده های سمی در هوا ۷۰ درصد کاهش یافته بود. با این حال کسی به این نکته دقت نکرد که شرایط یک محفظه ایزوله با محیط داخلی ساختمان‌های بزرگ بسیار متفاوت است. همین عامل باعث شد در طول زمان این تصور ایجاد شود که با کاشت چند گیاه در آپارتمان می توان تمام آلودگی ها را در هوا فیلتر کرد.

محققان برای رد این باور نتایج ۱۹۶ آزمایش را به CADR یا نرخ تحویل هوای پاک تبدیل کرده اند. با استفاده از این معیار ثابت شده که تقریبا در تمامی این مطالعات نرخ پاکسازی ترکیبات ارگانیک فرار یا VOC توسط گیاهان آنقدر کم است که می توان آنرا نادیده گرفت.

بنابرین شاید نگهداری گیاهان در منزل به افزایش جذابیت بصری و روحیه افراد کمک کند اما نباید برای تصفیه هوای خانه روی آنها حساب باز کرد.

منبع: sciencealert

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی