5000 خودرو هنوز در گمرک است!

رئیس کل گمرک: 5000 خودرو هنوز در گمرک است

رئیس کل گمرک ایران در نشست خبری به مناسبت روز جهانی گمرک با بیان اینکه 5 هزار خودروی وارداتی در انتظار ترخیص از گمرک هستند. گفت: فقط هزار دستگاه از این خودروها به گمرکات اظهار شده‌اند که همچنان به دلیل پایان یافتن مهلت قانونی ترخیص نشده‌اند.

میراشرفی افزود: همچنین 3700 دستگاه خودرو نیز براساس حکم مراجع قضایی بدلیل ثبت سفارش های شائبه دار به ظن قاچاق توقیف شدند که در حال حاضر 700 دستگاه برائت گرفته‌اند، از سوی دیگر 130 خودرو با حجم بالای موتور 2500 سی‌سی با معافیت جانبازی و داشتن رای دیوان عدالت اداری همچنان ترخیص نشده و در گمرک مانده‌اند.

رئیس کل گمرک ایران در نشست خبری به مناسبت روز جهانی گمرک با بیان اینکه 5 هزار خودروی وارداتی در انتظار ترخیص از گمرک هستند گفت: فقط هزار دستگاه از این خودروها به گمرکات اظهار شده‌اند که همچنان به دلیل پایان یافتن مهلت قانونی ترخیص نشده‌اند.

معاون وزیر اقتصاد گفت: اولین محموله در چارچوب کنوانسیون تیر هم از افغانستان به چابهار منتقل شد. در قالب رایزنی با گمرک هند، گرجستان و آذربایجان به دنبال ایجاد کریدور الکترونیک شمال – جنوب هستیم و در فاز بعدی روسیه و هند به این کریدور خواهند پیوست.

وی افزود، در بحث مدیریت یکپارچه مرزی نیز با هماهنگی 25 سازمان به دنبال اعمال مدیریت هماهنگ هستیم که مدت زمان ترخیص و تسهیل تجارت را خواهیم داشت.

میراشرفی با اشاره به روند تجارت در 10 ماه اخیر، بیان داشت: با وجود تحریم ها، 72 میلیارد دلار حجم واردات و صادرات بود و صادرات با 35.5 میلیارد دلار و رشد وزنی 20.7 درصد به ثبت رسید ولی 3.2 درصد کاهش ارزش صادرات را داشتیم.

وی تاکید کرد: در بحث واردات نیز 36 میلیارد و 81 میلیون دلار واردات انجام شد. این میزان واردات 600 میلیون دلار از صادرات پیشی گرفت. عملا در 10 ماهه امسال از 28 میلیون تن واردات، 19 میلیون تن کالای اساسی بود.

تاکنون 213 شرکت تولیدی و دانش‌بنیان به عنوان فعال اقتصادی مجاز شناخته شده اند که تسهیلات بسیار ویژه‌ای می‌گیرند از جمله اینکه در مسیر سبز گمرک قرار دارند.

وی افزود: 14 دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرکات را نوسازی کردیم و قرارداد پنج دستگاه ایکس ری داخلی را بستیم که سه دستگاه به بهره برداری رسید. با توجه به مضیقه مالی با بخش خصوصی صحبت کردیم و اولین کامیون پرسرعت ساخت بخش خصوصی، در گمرک شهید رجایی مستقر خواهد شد.

رییس کل گمرک بیان داشت: در سال گذشته 47 دستگاه ایکس ری چمدانی و 30 دستگاه ایکس ری مسافری نیز ایجاد شد و میزان تخلفات زوار در کالاهای ممنوعه از این طریق کاهش یافته است.

میراشرفی بیان داشت: برای کاهش رسوب کالا برنامه ریزی کردیم و در حال حاضر واردات کالا به 4 روز و صادرات نیز به کمتر از یکروز رسیدیم که ارتقای 45 پله ای در شاخص بانک جهانی اتفاق افتاد و شاخص لجستیک کشور نیز از این طریق ارتقا یافته است. میزان کشفیات امسال 2 هزار و 700 میلیارد تومان است که این میزان در سال گذشته 800 میلیارد تومان بود‌. در 10 ماهه اخیر 519 تن کشفیات موادمخدر داشتیم. در یک رقم هزار و 29 کیلو هرویین بوده است.

 

منبع: گمرک نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی