کالایابی در چین

 

کالایابی استراتژی جستجوی کالایی خاص در یک منطقه یا کشور یا شهر یا هر جای دیگری هست. برای کالایابی ابتدا باید نوع کالای موردنظر جهت جستجو را انتخاب کنیم. سپس تولید کننده آن کالا که تمایزی نسبت به سایر تولیدکنندگان یا عرضه کنندگان دارد را باید انتخاب نمود. ما در اینجا منحصرا روی مبحث کالایابی در چین بحث خواهیم کرد.

 

انتخاب کالا جهت کالایابی در چین:

پس از انتخاب کالا، برای واردات از چین و تجارت با چین، کالایابی نخستین مرحله از کار ماست. کالایابی در چین، راهها و روشهای مختلفی دارد که ما بر اساس تجارب چند ساله ای که در این کار داشته ایم سعی می کنیم به نحو احسن یار شما برای این کار باشیم. 

واردات از چین یکی از بیزنس های مورد علاقه بسیاری از مردم دنیا هست. با پیشرفت روزافزون چین در تجارت جهانی و بهبود رتبه اقتصادی آن در دنیا این علاقه بیشتر هم می شود. برای ورود به مبحث ابتدا توضیحاتی در مورد واردات و نحوه انجام آن ارائه می کنیم.

تجارت با چین با وجود پرسود بودن البته که آسان هم نیست. این کار برای تازه کارها امری سخت و گاه زیان بار هم هست. روند واردات گاهی می تواند بسیار پیچیده، گیج کننده و پرهزینه باشد.

 

سودهای بالایی که هر کسی از تجارت خود انتظار دارد گاه با هزینه های بالا و غیر منتظره حمل و نقل، افزایش یا نوسان هزینه های ترخیص و تاخیرهای احتمالی در زمان ترخیص و تحویل کالا از بین می روند.

ما در اینجا سعی داریم راهنمای قدم به قدم برای کالایابی و واردات آن را به شما ارائه کنیم. بیایید باهم مراحل کالایابی در چین و واردات از چین را به صورت قدم به قدم با هم بررسی کنیم.

همچنین باید یادآوری کنم که اطلاعاتی که در این مطلب ارائه می کنیم اطلاعات کلّی هست. برای انجام امور تخصّصی و بررسی دقیق همه موارد باید از طریق مجاری گمرکی و سایر نهادهای مربوطه همه هزینه ها را برآورد و پیش بینی نمود. ما تمامی خدمات مربوط به سورسینگ در چین یا همان کالایابی در چین رh به صورت تخصّصی ارائه می دهیم.

 

مراحل عمومی واردات از چین:

 1. انتخاب کالای وارداتی.
 2. بررسی قوانین مربوط به کالا و ممنوع بودن یا نبودن آن.
 3. استعلام قوانین گمرکی مربوط به کالا.

 4. مطالعه کافی در مورد اطلاعات تخصّصی مربوط به کالا. ( در حین مذاکره با تولیدکنندهف عالم بودن شما نسبت به کالای موردنظر مسئولیت تامین کننده را بیشتر می کند.)
 5. بازارسنجی کالا و بررسی امکان فروش آن.
 6. کالایابی در چین.
 7. یافتن و انتخاب تامین کننده مناسب. ( تا حدّ امکان سعی کنید تجارت خود را با تولیدکننده انجام دهید نه شرکتهای عمده فروش کالا. ما تفاوتهای عمده فروش فروش و تولیدکننده را در مقاله مجزّایی توضیح داده ایم.)
 8. مذاکره با تامین کننده.

 9. استعلام قیمت و دریافت پروفورما.
 10. بررسی و ویرایش اطلاعات طبق نیاز خود و توافق با تامین کننده.
 11. ثبت سفارش کالا نزد گمرک.
 12. پرداخت پیش پرداخت یا دپوزیت طبق توافق قبلی. ( مبلغ دپوزیت علی القاعده 30% قرارداد می بشاد. مابقی در حین تحویل گرفتن کالا قبل از حمل دریافت می گردد.)
 13. نظارت و بازرسی از مراحل تولید کالا. ( این اقدامات در صورتی که مستقیم از تولید کننده بخرید میسّر خواهد بود.)

 14. بازرسی کالا قبل از بارگیری.
 15. پرداخت بالانس و تحویل گرفتن کالا.
 16. تحویل کالا به شرکت حمل و نقلی که قبلا باهم توافق کرده اید.
 17. انجام امور گمرکی کالا.

کالایابی در چین

مراحل فوق تقریبا خلاصه ای از صفر تا صد واردات از چین هستند. امّا در این نوشته بیشتر بر روی کالایابی در چین صحبت خواهیم کرد.

 • پس از شناسایی کالای موردنظرمان کار خود را شروع کردیم.

وقتی شما به عنوان یک بازرگان یا یک شرکت بازرگانی شروع به انجام تجارت می کنید به دنبال سود هستید. انتخاب غلط کالای وارداتی شما، به منزله از دست دادن و تلف کردن وقت و هزینه و سود هست. اگر می خواهید واردکننده مؤفقی باشید پس باید محصول مناسبی را جهت فروش انتخاب کنید. انتخاب صحیح محصول به دنبال خود صرفه جویی در پول و وقت و هزینه را دارد. به دنبال این موارد هم سود سرشار در پی خواهد بود.

بهتر است قبل از خرید محصول اطلاعات تخصّصی محصول را جمع آوری کنید. ترکیبات و مواد تشکیل دهنده محصول، بازار مصرف محصول در کشور مقصد، هزینه های واردات آن کالا و قیمت تمام شده را برآورد کنید.

 

پیشنهادات ما برای انتخاب محصول قبل از اقدام به کالایابی در چین:

 • محصولی را انتخاب کنید که علاقه وافری به آن محصول دارید.
 • محصولی با ویژگیهای خاص و منحصر به فرد را انتخاب کنید.
 • تا حدّ امکان کالاهایی که افراد زیادی وارد می کنند وارد نکنید.
 • محصولی را انتخاب کنید که نیاز بالایی در کشور مقصد برای آن کالا احساس می شود.
 • محصولی را برگزینید که حمل و نقل آن سخت نباشد.

حصول اطمینان از مجاز بودن واردات کالای موردنظر:

 

کالاهای خاصّی وجود دارند که مجاز به واردات نیستند. کشورهای مختلف محصولات ممنوعه مختلفی دارند که وابسته به قوانین آن کشور است. مثلا کالاهایی مثل مشروب و موادّ مخدّر به هیچ وجه مجاز به واردات به ایران نیستند و نباید وارداتش را انجام دهید.

منتهی برخی ممنوعیت ها هم وجود دارند که ممنوعیت شرعی نیستند. و بسته به شرایط مختلف گاهی وارداتش ممنوع می شود. ولی همان کالا بعدا می بینید که طبق بخشنامه های جدید وارداتش مجاز هست. مثلا الان واردات 1700 قلم کالا ممنوع هست. در داخل این لیست کالاهای لوکس وجود دارند که به خاطر محددیتهای ارزی و حفظ ارز کشور واردات این کالاها غیرمجاز است.

پس قبل از انتخاب یک کالا به عنوان کالای موردنظر جهت واردات بخشنامه ها را مطالعه کنید. همچنین می توانید از طریق افراد آگاه به این امور قبل از خرید مشاوره بگیرید. تیم ما به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به شماست.

پس حصول اطمینان از مجاز بودن کالا یکی از اقدامات اساسی هست.

کالاهایی که با بهداشت وسلامت در ارتباطند حساس هستند. اگر کالایی که انتخاب کردید نیاز به مجوّز بهداشتی دارد کارتان سخت است. انتخاب این کالاها اگر به دنبالش اشتباهاتی هم داشته باشید، جریمه های سختی در پی خواهد داشت.

 

کالایابی در چین و انتخاب تامین کننده و تولید کننده اصلی کالا:

 

کالایابی در چین روشهای مختلفی دارد.

 • یا باید به صورت حضوری به چین مراجعه کنیم. این امر از نظر نگارنده سخت ترین روش کالایابی در چین هست. چرا که چین کشوری بسیار وسیع هست. و هر شهری از چین کالاهای منحصر به خود را دارد. پس با سفر اشتباه به یک شهر احتمالا یا کالای موردنظر را اصلا پیدا نکنیم. یا اینکه کالا را با قیمت خیلی غیراقتصادی پیدا کنیم.
 • روش دیگر کالایابی در چین هم به صورت اینترنتی هست. با روش اینترنتی ابتدا یک سری اطّلاعات مربوط به کالا و تامین کننده به دست می آید. با داشتن پیش فرض، سفر را شروع و مستقیم به شهر مورد نظر یا کارخانه یا شرکت عمده فروش در آن شهر می روید.

ما در بحث سورسینگ در چین به طور مفصّل این مراحل را توضیح داده ایم.

کالایابی در چین

همواره برای جستجوی هر چیزی گوگل یکی از اوّلین راهکارهست. بعد از انتخاب کالا، آن کالای موردنظر را در گوگل بررسی کنید. با گوگل کردن کالا ابتدا اطلاعات خود در مورد آن را آپدیت خواهید کرد. سپس اقدام به بررسی تولیدکننده یا عمده فروش های کالای مورد نظر کنید.

با سرچ در گوگل، لینکهایی که کلیک بیشتری داشته و اطلاعات مفیدتر و کپی کمتری داشته اند در لینکهای بالایی به شما نمایش داده خواهند شد. این اطلاعات ممکن است از وبسایت خود شرکتهای تولید کننده باشند. یا اینکه از طریق اطلاعاتی باشند که تامین کنندگان از طریق پلتفورم های کالایابی در چین ارائه شده اند.

پلتفورمهای سورسینگ و کالایابی در چین

پلتفورمها نقش والایی در معرفی تولیدکنندگان و عمده فروشان چین دارند. ما چند تا از آنها را به شما معرفی می کنیم:

علی بابا، گلوبال سورس، علی اکسپرس، made in china و دهها سایت دیگر مراجعی برای کالایابی در چین هستند.

با اینکه ای پورتال ها منابع خوبی را سورسینگ کرده اند. منتهی بعد از پیدا کردن سورس در اینترنت باید از طریق ایجنت خود در چین عملیات را شروع کنید. گاهی افراد دوست دارند خودشان شخصا مذاکره کنند که ریسکش برای افراد تازه کار خیلی بالا هست.

 

پلتفورمهای کالایابی در چین چگونه عمل می کنند؟

ما در اینجا علی بابا را مثال می زنیم. علی بابا یکی از مهم ترین و معتبرترین سایتهای سورسینگ در چین هست. این وبسایت کاربری سایت خود را به  صورت اکانت سالانه در اختیار تامین کنندگان چینی قرار می دهد. هر تامین کننده نسبت به میزان پولی که پرداخت کرده قابلیت مشخصی را برای اکانت خود خریده است.

به عنوان مثال کسی که اکانت طلایی علی بابا را دارد پول بیشتری نسبت به سایرین پرداخت کرده است.

پس داشتن اکانت طلایی برای تامین کنندگانی که از اینترنت پیدا کرده اید دلیل بر بی عیب و نقص بودن ایشان نیست. حتما بعد از کالایابی به صورت اینترنتی باید مراجعه حضوری نیز داشته باشید. با مراجعه حضوری می توانید شرایط واقعی تامین کننده را ملاحظه کنید و بسنجید.

 

به دفعات پیش آمده که مشتری از طریق علی بابا تامین کننده ای را پیدا کرده است. که ادّعا داشته بیست نفر کارمند و صدها مترمربّع دفتر دارد. سپس مشتری از من خواسته که رفته و بازرسی از دفتر انجام دهم. با مراجعه به دفتر تامین کننده شاهد بوده ام که دو نفر کارمند هم ندارد. دفترش هم از 20متر تجاوز نمی کند.

در یکی از بازرسی ها، تامین کننده مشتری، دفتر یک شرکت حمل و نقل را به عنوان انباری خود به من معرفی می کرد. با تجربه ای که داشتم جریان را به طرف بازگو کرده و مانع از ضرر مشتری شدم.

از نظر نگارنده داشتن آژانس کالایابی در چین می تواند کمک مهمی برای تجارت با چین باشد. هزینه هایی اندکی پرداخت خواهید کرد تا جلوی هزینه های گزاف ضرر گرفته شود.

کالایابی در چین

کالایابی کرده ام ولی نمی دانم تامین کننده ام تولید کننده هست یا عمده فروش؟!

کالایابی در چین

یکی از بزرگترین چالش های اکثر واردکنندگان برای کالایابی در چین همین است. همه چینی ها ادعای تولیدکننده بودن را دارند. پلتفورم های اینترنتی شرایط لازم برای تمیز تولیدکننده و عمده فروش را ندارند. فقط از راه حضوری می توان پی برد که از کدام دسته هستند.

کالایابی در چین

ولی چگونه تشخیص دهم؟!

 • تولیدکننده در محلهای لوکس شهرها نبوده و در جاهای ارزان قیمت کارخانه را مستقر کرده است.
 • امکان بازرسی از کارخانه و نحوه تولید کالای خود را دارید. و هر لحه ای که لازم باشد شرایط بازدید را می توانند فراهم کنند.

کالایابی در چین

 • در محیط کارخانه هم شاهد حضور مهندسین خط تولید و هم کارگران خط هستید.

کالایابی در چین

 • در کارخانه علاوه بر محصول نهایی ما شاهد وجود متریال های اوّلیه تولید کالا نیز هستیم.

کالایابی در چین

 • ماشین آلات و امکانات موردنیاز تولید در محل کارخانه وجود دارند.

 

کالایابی در چین

 

خیلی از تولیدکننده ها صفر تا صد محصولات را خودشان تولید نمی کنند. بخشی از محصول نهایی را از سایرین خریده و سایر بخشها را خودشان تولید و باهم مونتاژ می کنند. برخی کارخانه ها هم فقط کار مونتاژ قطعات را انجام می دهند.

کالایابی در چین شامل فعالیت تخصّصی جهت پیدا کردن بهترین تولید کننده کالای موردنظر در کمترین زمان ممکن هست. کالایاب نباید در دام کلاهبرداران چینی بیافتد.

شرکتهای عمده فروش کدام شرکتها هستند؟

 • عمده فروش ها بیشتر در دفاتر لوکس و تر و تمیز مستقر هستند.
 • وقتی برای بازدید از کارخانه سؤال کنید نمی توانند زمان قاطعی برای بازدید اعلام کنند.
 • در شرکتشان اثری از ماشین آلات و خط تولید نیست.
 • نمی توانید در شرکت آنها متریال و مواد اوّلیه محصول نهایی را بیابید.

کالایابی در چین شامل فعالیت تخصّصی جهت پیدا کردن بهترین تولید کننده کالای موردنظر در کمترین زمان ممکن هست. کالایاب نباید در دام کلاهبرداران چینی بیافتد.

 

پس کالایابی در چین باید پس از یافتن در اینترنت، در مرحله خرید باید تبدیل به معامله حضوری گردد. البته باید عنوان کنم که خرید از تولید کننده برایخریدهای بزرگ منطقی هست. اگر خریدتان کمتر از یک کانتینر باشد شرکت بازرگانی منبع بهتری هست.

در خرید از کارخانجات همواره بعد از اتمام کالا باز هم امکان تولید عین همان کالای قبلی وجود دارد. ولی در خرید از شرکتهای بازرگانی احتمالا دفعه بعدی نتوان همان کالا با همان کیفیت را دریافت نمود. چون این شرکتها با کارخانجات مختلف همکاری دارند. هر دفعه از آن کسی که قیمت بهتری دهد خرید خواهند کرد.

کالایابی در چین از طریق نمایشگاهها:

نمایشگاههای چین یکی دیگر از بسترهای مناسب کالایابی هستند. نمایشگاه کانتون گوانجو یکی از معروف ترین آنهاست. در نمایشگاه کانتون گوانجو تولیدکنندگان و شرکتهای بازرگانی از اقصی نقاط جهان شرکت می کنند. کالاهای خود را در زمانهای مشخصی ارائه کرده و حتّی از همان نمایشگاه هم فروش دارند.

اگر خرید هم نکنید احتمال آشنایی با شرکتهای مختلف را دارید. ما در مقاله مجزّایی اطلاعات کاملی را راجع به نمایشگاههای چین و علی الخصوص نمایشگاه گوانجو ارائه خواهیم کرد.

کالایابی در چین شامل فعالیت تخصّصی جهت پیدا کردن بهترین تولید کننده کالای موردنظر در کمترین زمان ممکن هست. کالایاب نباید در دام کلاهبرداران چینی بیافتد.

شما می توانید به نمیشگاه گوانجو آمده با شرکتهای مختلف آشنا شوید. محصولاتی را انتخاب کنید. لیستی از محصولات و شرکتها تهیه کرده پس از نمایشگاه به کارخانه یا شرکت موردنظر مراجعه کنید.

ولی باید بگویم که اکثر شرکت کنندگان در نمایشگاه هم کارخانجاتی با قیمتهای رو به بالا هستند. مطالب قبلی و بعدی ما را از دست ندهید. رسالت ما آشنا کردن شما با راه و رسم صحیح کالایابی در چین هست.

 

واردات از چین

خدمات ما 

 

 

منو اصلی