سورسینگ یا منبع یابی چیست؟

سورسینگ یا منبع یابی

سورسینگ یا منبع یابی

سورسینگ کلمه ای انگلیسی است که نگارش انگیسی آن به صورت  sourcing نوشته  می شود. Source  در انگلیسی به معنی منبع هست و sourcing  در تجارت به معنی یافتن منابعی هست که خدمات یا کالاهای موردنیاز تاجر یا هر شخص دیگری را به صورت عمده فروش یا تولیدکننده در کشورهای منبع تولید یا تهیه و به کشورها و شهرهای مقصد تحت شرایط موردنیاز خریدار عرضه و ارسال می کنند.

تعاریف مختلفی برای منبع یابی یا sourcing  وجود دارد که دو تعرف عمده از sourcing شامل:

sourcing استراتژیک و sourcing جهانی می باشد.

 تعریف منبع یابی استراتژیک یا Strategic sourcing:

استاتیک سورسینگمنبع یابی استراتژیک 

منبع یابی استراتژیک برای اولین بار در دهه های 1980 و 1990 میلادی توسط شرکتهای بزرگ مشاوره و کالا یابی رایج شد و امروزه مورد استفاده خیلی از شرکتهاست. و با این حال محبوب ترین روش منبع یابی یا sourcing همان sourcing استراتژیک هست. و این روش، استفاده مناسب از فرصتهای خرید با بررسی مداوم فرصتهای خرید در بازار خرید و انتخاب و شکار فرصتهای خرید جدید هست تا بهترین و جدیدترین کالاهای موجود در بازار را شناخته و خریده و به بازر هدف عرضه نمایند.

sourcing یا منبع یابی استراتژیک برای اولین بار در سال 1980 توسط شرکت جنرال موتورز عرضه گردید و هم اکنون به عنوان یک ابزار مشترک در تجارت مورد استفاده همه تاجران و فعالان اقتصادی هست. ظهور گسترده و عظیم چین در بازار تجارت جهانی و توانایی عظیم این کشور در زمینه تولید و تجارت نیز فرصت های خرید استراتژیک گسترده ای را به  کل جهان عرضه نمود.

سورسینگ استراتژیک یا منبع یابی یا کالایابی استراتژیک معمولا برای خدمات ارزشمند، خریدهای خرده و خریدهای عمده و ارزشمند مورد استفاده قرار می گیرد و برای این کار فرایندهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که به صورت زیر هست:  

  • ارزیابی چرخه خرید فعلی شرکت و اینکه چه کالایی می تواند نیازهای شرکت ما و بازار مصرف ما را تامین کند.
  • ارزیابی کالاها و خدمات عرضه شده و موجود در بازار و سنجش قیمت و ارزش کالاها و کیفیت متناسب با ارزش ریالی درخواستی بازار هدف.
  • بررسی و تحلیل قیمت ها و هزینه ها و مقایسه با سایر شرکتهای عرضه کننده کالا و خدمات
  • بررسی فروشندگان بالقوه کالا در کشورها و شهرهای مختلف و انتخاب بهترین ها از نظر قیمت و کیفیت و ترمین های پرداخت و نحوه شیپینگ کالا و …
  • برداستن و انتخاب استراتژی خرید به روز و دقیق و متناسب با ترم تجاری ما
  • استارت مذاکره با فروشندگان بالقوه و بررسی اطلاعات و دیتاهای حاصله و مقایسه نتایج با استراتژی خرید شرکت و محاسبه هزینه ها و سود حاصله و تصمیم ثمربخش
  • برقراری روابط خرید با فروشنده و ایجاد ارتباط تجاری چه با بستن قراردادهای کوتاه مدت یا بلند مدت یا اسناد معتبر دیگر که قبل پیگیر در محاکم بین المللی باشد
  • ایجاد یک فرایند مداوم برای تجارت و به‌روزرسانی مداوم ارتباطات و در صورت لزوم انتخاب سورس های جدید و مناسب تر

 

منبع یابی گلوبال یا جهانی یا Global sourcing چیست؟

گلوبال سورسینگ یا منبع یابی جهانیمنبع یابی جهانی

سورسینگ جهانی بدون در نظر گرفتن مرزهای ملّی، محصولات و خدمات موردنیاز شما را در کل دنیا بررسی و در اختیارتان قرار می دهد. منبع یابی جهانی بویژه در کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین در آسیا بسیار گسترده هست و بدون در نظر گرفتن مرزهای جغرافیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از سورسینگ گلوبال شما کالا و خدمات موردنیاز خویش را بدون توجه به محدودیت های مرزی بررسی و پیدا کرده و استراتژی خرید خویش را مبنای کیفیت کالا و خدمات مورد نیاز و ارزش و قیمت آن تعیین کرده و واهمه ای از این ندارید که این کالا یا خدمات در خارج از مرزهای کشورم هست و نمی توانم دسترسی به آن داشته باشم.

اخیرا افزایش توان تولید کارخانجات چینی و هندی نشان دهنده ی این است که امروزه سورسینگ از چین و هند به صورت چشمگیری افزایش یافته است. و این نشان می دهد  که این دو کشور به عنوان پرجمعیت ترین کشورهای جهان که درصد خیلی بالایی نزدیک نصف جمعیت جهان را به خود اختصاص داده اند منابع خوبی برای تامین نیازهای مردم از سرتاسر جهان بوده و رقم بالایی از سورسینگ گلوبال را به خود اختصاص داده اند.

منبع یابی از چین امروزه در کل کشورهای جهان به صورت گسترده رواج پیدا کرده و کارخانجات چین با توجه به تمایز بالایی که برای خریداران فراهم آورده اند یکی از اولین انتخاب های مردم دنیا در سورسینگ هستند.

سورسینگ در چین
سورسینگ در چین

سورسینگ پرسنل و کارکنان هم یکی دیگر از تعاریف  هست که خیلی حائز اهمیت هست. هر چقدر در انتخاب پرسنل دقت و ارزش بیشتری قائل بوده و با حساسیت خاصّی همکاران خویش را انتخاب کنیم مزیّت رقابتی بالاتری را برای ما در رقابت با شرکتهای همکار فراهم خواهد آورد و نتایج مطلوب تری را به دست حواهیم آورد.

 

 سورسینگ همکاران

سورسینگ همکاران

منبع یابی پروسه بسیار پیچیده ای است که برحسب نیاز به همکاران جدید، بسته به شرایط لزوم، کارمندان مورنیاز خویش را جذب و همکاری می کنیم. و از نظر نگارنده یکی از حساس ترین موضوعات هر تجارتی هست.

برای من پیش آمده که با اشتباه کوچکی که در پیدا کردن همکاران خویش مرتکب شده ام حالا بعضا از روی احساس دلسوزی نسبت به کسی یا به دلیل ملاحظه روابط دوستانه ای که قبلا با کسی داشته و بعدا به عنوان همکار اظهار علاقه کرده و همکار من شده است. بزرگترین ضربه را بر تجارت من وارد کرده است.

پس حتی اگر در سورسینگ خویش افرادی از نزدیکان خویش را به خاطر توانایی ایشان در انجام اموری که نیاز داریم هم جلب کرده باشیم باید قراردادهای سفت و سختی را برای کنترل کافی بر روی بیزنس و تجارت خویش داشته باشیم که اگر در مراحلی از همکاری قابلیت لازم برای ادامه آن کار را نداشته باشند بتوان قطع همکاری کرده و مجموعه تحت مدیریت خویش را از شکست سنگین باز داریم.

پس اگر بخواهیم متداول ترین تعریف از سورسینگ را داشته باشیم، فرایند شناسایی فروشندگان یا تولیدکندگان بالقوّه کالاها و خدمات مختلف، برقراری ارتباط با آنها و شروع مذاکرات جهت رسیدن به نقاط مشترک و سپس نوشتن قرارداد و پیمان نامه برای ادامه و داشتن ارتباطات مختلف موردنیاز هست.

ما در این مطلب سعی بر این داشتیم تا تعریفی کلی از  منبع یابی را عرضه کنیم . ما با تکیه بر چندین سال سابقه تجارت با چین و  تجربه  قابل قبول در چین، سعی خواهیم داشت تا یار و یاور و راهنمای خوب شما در چین باشیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

منو اصلی