تجارت با چین چه اهمیتی دارد؟ چرا سوددهی آن وسوسه کننده است؟!

 

چین به عنوان پرجمعیّت ترین کشور جهان، بزرگترین مصرف کننده و تولیدکننده جهان است. تجارت با چین آرزوی هر شخصی هست. ممکن است این شخص صادرکننده یا واردکننده باشد. صادرکننده اگر بتواند نقشی در بازار چین پیدا کند امتیاز بهره مندی از یک بازار مصرف بزرگ را دارا خواهد بود. چین خیلی از کالاهای مصرفی را از سایر کشورها وارد می کند. پس می شود با اندکی مطالعه یکی از زمینه های مناسب برای صادرات به چین را انتخاب نمود.

کشور پر جمعیت چین

امّا در تجارت با چین، وارد کننده ها چه مزیّتی دارند؟

به تبع اینکه چین بازار مصرف داخلی خیلی بزرگی دارد. فعّالان صنعت این کشور در خیلی از زمینه ها اقدام به ورود به عرصه تولید کردند. این نیازها، نیازهای طبیعی هر ملّتی هستند. از صنایع کوچک تولیدی و کارگاههای کوچک گرفته تا صنایع سنگین و  ماشین آلات زمینه های موردعلاقه فعالان هستند.

پس از اقدام به تولید در زمینه های مختلف و رفع نیاز جامعه نوبت به صادرات می رسد. تولیدکنندگان چین نه تنها پاسخگوی خیلی از نیازهای کشور خود هستند. بلکه تقریبا به هر کشوری از دنیا هم صادرات دارند.

نیل به این هدف بزرگ که همانا صادرات در حجم عظیم است بدون کمک دولت هم ممکن نمی شد. دولت چین با ارائه قوانین دست و پا نگیر سبب راحتی تولید و صادرات در این کشور شده است.

یکی از بزرگترین شانسی که در تجارت با چین داریم سرعت تولید است. هر طرحی برای تجارت داشته باشید کافی است فقط عکس طرح را بدهید. در عرض چند روز کالای شما قالب گیری شده و نمونه آن تولید می شود.

نگارنده چندین بار چنین تجربه ای داشته است. اتفاق افتاده که مشتری عکسی را برای ما فرستاده و درخواست تولید انبوه آن کالا را داشته است. طبق روال کاری مان، تولید کننده مربوطه را سورسینگ کرده و طرح را به ایشان داده ایم. در عرض سه روز کاری توانسته اند تا هم قالب را آماده کنند و هم نمونه را تولید کنند. این کار برای کشوری مثل ایران و خیلی از سایر کشورها غیرممکن است.

ما در وبسایت لوک فور چاینا سعی داریم تا بهترین راههای ایجاد ارتباط با چینی ها و سورسینگ در چین را به شما عزیزان ارائه دهیم.

تجارت با چین: واردات از چین

همان طور که قبلا نیز شرح دادیم واردات از چین هم یکی از موارد سودده تجارت با چین هست.

برای واردات از چین مراحل مختلفی هست که پیش نیاز این کار هستند.

 

مراحل واردات از چین به شرح زیر هست:

 1. انتخاب کالای هدف.
 2. کالایابی در چین.
 3. مذاکره با تولید کننده.
 4. درخواست قیمت از تامین کننده.
 5. بررسی قیمت و مقایسه با سایر تامین کننده ها.
 6. اعلام شرایط تخصّصی مورد نیاز برای کالا.
 7. درخواست نمونه کالا قبل از خرید.
 8. بررسی نمونه و اعمال تغییرات موردنیاز قبل از خرید.
 9. توافق سر شرایط لزوم.
 10. بررسی شرایط ورود آن کالا به کشور.
 11. استعلام از گمرک و برآورد هزینه قبل از خرید.
 12. دریافت پروفورما از تامین کننده.
 13. بررسی قانونی بودن یا نبودن پروفورما.
 14. قطعی کردن زمان لازم برای تولید کالا.
 15. پرداخت بیعانه یا پیش پرداخت. (معمولا 30% قرارداد به عنوان پیش پرداخت در نظر گرفته می شود.).
 16. نظارت و بررسی پروسه تولید.
 17. بررسی کامل محصولات به صورت تصادفی از چندین کارتن.
 18. هماهنگی با شرکت لجستیک برای شیپینگ کالا.
 19. در صورت قابل قبول بودن کالا، پرداخت بالانس.
 20. تحویل گرفتن کالا و نظارت بر لودینگ کانتینر.
 21. اتمام پروسه خرید.
 22. پیگیری شرایط شیپینگ از شرکت لجستیک.
 23. ورود کالا به پورت اعلامی.
 24. ترخیص کالا.
 25. انتقال به انبار.
 26. فروش و برداشت سود.

 

 • تاریخچه کوتاهی از واردات از چین:

چند دهه پیش، واردات از چین و تجارت با چین تنها برای شرکتهای بزرگ میسّر بود. با توجّه به اینکه چین محصولات برای سلایق و قیمتهای مختلف تولید می کند. نیاز خیلی از کشورها را رفع می کند. یعنی هر فردی از هر کشوری می تواند محصول مناسب سلیقه مصرف کننده کشورش را پیدا کند. هم کشورهای غنی و هم کشورهای فقیر می توانند برخی نیازهای خود را با بودجه خود از چین تامین کنند.

برخلاف 20 سال پیش که حمل و نقل آزاردهنده ترین قسمت کار بود. الان تجارت با چین بسیار راحت است. زیرا می توانید در اطاق خود نشسته و کالای موردنظر خود را خرید و دریافت کنید.

چرا که در چین همه امکانات لازم برا انتخاب کالای مورد نظر و خرید آن وجود دارد. همه چیز در چین فراهم شده است. فقط باید علم کافی و تیم سورسینگ خوبی داشته باشید.

محصول روح تجارت است. خریداران اهمیت خیلی زیادی به بزرگی شرکت شما نمی دهند. نگاه آنها به کیفیت محصول شما و قیمت تمام شده آن هست. باید محصول شما به قدر کافی خاصّ بوده و نیازی را به خوبی رفع کند.

 

توافق ایران و چین

مزایای تجارت با چین:

برخی از حقایقی که ثابت می کند چرا باید با چین تجارت داشته باشیم:

 • در چین جمعیّتی بالغ بر 1/4 میلیارد نفر زندگی می کنند. این رقم حدود 18 برابر جمعیت ساکن در ایران است.
 • چین کشور شماره یک جهان از لحاظ میزان انجام تجارت است. همچنین از لحاظ آمار تولید هم تولید کننده شماره یک جهان است.
 • نرخ رشد تولید ناخالص داخلی چین طی سه دهه گذشته همواره رشد ده درصدی داشته است. همچنین رشد مداوم آن به طور متوسّط از 7% فراتر بوده است.
 • با رشد اقتصادی چین، رشد سالانه تولید ناخالص داخلی همچنان بیش از 5% است.
 • درآمد خانوارها در چین رو به افزایش است. بیش از 300 میلیون نفر اکنون طبقه متوسّط در نظر گرفته می شوند.
 • پیش بینی می شود طبقه متوسّط شهری چین در سال 2030 به 70% جمعیّت این کشور برسد.
 • چین یکی از بزگترین شرکای تجاری ایران است.

 

 

ما در مطالب قبلی مراحل اصلی واردات از چین را ذکر کردیم. در این قسمت سعی داریم اطلاعات جامع تری را برای این کار به شما ارائه دهیم:

 

کالاهایی که می خواهید از چین وارد کنید را مشخّص کنید: اگر می خواهید تجارتی را شروع کنید. اگر میال به ورد به حرفه صادرات یا ورادات هستید و نمی دانید روی کدام محصولات کار کنید ما شما را راهنمایی خواهیم کرد.

 

 • کالاهایی که می خواهید از چین وارد کنید را مشخّص کنید:

اگر می خواهید تجارتی را شروع کنید. اگر مایل به ورود به حرفه صادرات یا ورادات هستید و نمی دانید روی کدام محصولات کار کنید ما شما را راهنمایی خواهیم کرد.

اوّل از همه، چین بازاری است که منابع متنوّعی از کالاها را فراهم می کند. ولی ممکن است خطراتی از قبلی کیفیت کالا هم شما را تهدید کند. برای جلوگیری از مواجه شدن با محصولات با کیفیت پایین، همیشه باید هوشیار باشید.

 

کالاهایی که می خواهید از چین وارد کنید را مشخّص کنید: اگر می خواهید تجارتی را شروع کنید. اگر میال به ورد به حرفه صادرات یا ورادات هستید و نمی دانید روی کدام محصولات کار کنید ما شما را راهنمایی خواهیم کرد. اوّل از همه، چین بازاری است که منابع متنوّعی از کالاها را فراهم می کند. ولی ممکن است خطراتی از قبلی کیفیت کالا هم شما را تهدید کند. برای جلوگیری از مواجه شدن با محصولات با کیفیت پایین، همیشه باید هوشیار باشید. 

کسی که می خواهد تجارت مؤفقی با چین داشته باشد باید تمامی استراتژی های لازم برای این کار را به دقّت و درستی در پیش بگیرد:

 • محصولی را انتخاب کنید که تقاضای کافی و منظّم برای آن وجود دارد.
 • حداقل سود 30-50 درصد را برای شما تامین کند.
 • محصول با کیفیت و قابل اطمینانی باشد.
 • هزینه های بالای انبارداری داشته باشد.
 • محصول تقلّبی نباشد.
 • قیمت فروشی که برای محصول در نطر دارید، متناسب با بازار فروش شما و جامعه مصرف کنندگان شما باشد.

برای اینکه تجارت مؤفقی با چین داشته باشید یک طرح تفصیلی برای محصول خود تهیه کنید. تمامی اطلاعات لازم را در آن گردآوری کنید. پس از تعیین معیارها، لیستی از محصولاتی که فروش خوبی دارند تهیّه و روی آنها مانور دهید.

در صورت انتخاب یک محصول برای واردات از چین، به حجم فروش آن حتما توجه کنید.

 

منبع تامین مناسب برای کالای خود را انتخاب کنید. بعد از تهیه لیست محصولات و تصمیم گیری در مورد یکی از محصولات جهت خرید و واردات به کشور، مرحله بعدی پیدا کردن منبع تامین قابل اطمینان برای خرید آن هست. برای اطمینان از ثبات، برای شرکت خود حداقل باید دو تامین کننده داشته باشید. تا در صورتی که یک تامین کننده نتواند کالا را به موقع ارائه دهد، شما منبع دیگری برای تامین کالاهای خود داشته باشید. و در کار شما قطعی پیش نیاید. شما باید شرکای معتبری پیدا کنید که بتوانند مسئولیت کار خود را بر عهده بگیرند. و در دراز مدّت با شما همکاری های تنگاتنگی داشته باشند. زنجیره تامین شما باید قطعی نداشته باشد. بنابراین کار شما به خوبی پیش خواهد رفت. شما می توانید هزینه و وقت زیادی را پس انداز کنید.

 • منبع تامین مناسب برای کالای خود را انتخاب کنید.

بعد از تهیه لیست محصولات و تصمیم گیری در مورد یکی از محصولات جهت خرید و واردات به کشور، مرحله بعدی پیدا کردن منبع تامین قابل اطمینان برای خرید آن هست.

برای اطمینان از ثبات، برای شرکت خود حداقل باید دو تامین کننده داشته باشید. تا در صورتی که یک تامین کننده نتواند کالا را به موقع ارائه دهد، شما منبع دیگری برای تامین کالاهای خود داشته باشید. و در کار شما قطعی پیش نیاید.

شما باید شرکای معتبری پیدا کنید که بتوانند مسئولیت کار خود را بر عهده بگیرند. و در دراز مدّت با شما همکاری های تنگاتنگی داشته باشند. زنجیره تامین شما باید قطعی نداشته باشد. بنابراین کار شما به خوبی پیش خواهد رفت. شما می توانید هزینه و وقت زیادی را پس انداز کنید.

پشتیبانی پس از فروش هم برای تجارت و نیز برای مشتریان مهم است.

در صورت واردات از چین باید با مردم چین ارتباط برقرار کنید. توصیه می کنم  برای این کار فردی را پیدا کنید که سابقه خوبی در تجارت با چین داشته باشد. تا بتواند شما را به خوبی پشتیبانی کند.

 

چگونه با تامین کنندگان چینی ارتباط برقرار کنیم؟ تماس با بسیاری از تامین کنندگان بالقوّه، مقایسه و تحلیل آنها بسیار مهم است. شما باید تامین کننده هایی را انتخاب کنید که حداقل معیارهای زیر را داشته باشند: 

 

 • چگونه با تامین کنندگان چینی ارتباط برقرار کنیم؟

تماس با بسیاری از تامین کنندگان بالقوّه، مقایسه و تحلیل آنها بسیار مهم است. شما باید تامین کننده هایی را انتخاب کنید که حداقل معیارهای زیر را داشته باشند:

 • تامین کننده تجربه طولانی مدّت در زمینه محصول شما داشته باشد.
 • یک تامین کننده باید قیمتی را به شما بدهد که حاشیه سود کافی برای شما ایجاد کند.
 • تامین کننده بتواند خدمات پس از فروش و پشتیبانی خوبی ارائه کند.
 • تامین کننده کلیه گواهینامه های موردنیاز برای آن کالا در کشور شما را داشته باشد.
 • اگر تامین کننده سابقه کار با کشور شما را دارد. اطلاعات مربوطه را بررسی کنید.
 • تمامی شرایط مربوط به پرداخت را چک کنید. ( برای ایران که شرایط همیشه نقدی هست یا T/T ).

 

ما براساس تجربه مقاله ای را باعنوان 20 سایت برتر کالایابی در چین در وبسایتمان منتشر کردیم. شما می توانید از آن نیز استفاده کنید. لطفا لینک زیر را لمس کنید:

20 سایت برتر کالایابی در چین

 

امّا چگونه می توان محصولات با کیفیت بالا و قیمت پایین از چین خریداری کرد؟

در بازار همیشه مردم امیدوار هستند محصولات با کیفیت بالا را با قیمت مناسب خریداری کنند. امّا برخی معتقدند که قیمت خوب و کیفیت خوب نمی توانند در راستای هم قرار بگیرند. و محصولات با کیفیت بالا قیمت بالایی دارند.

امّا در واقع این طور نیست. گاهی وقتها قیمت مناسب و کیفیت خوب هم می توانند در کنار هم باشند. برای خرید کالاهای با کیفیت بالا و قیمت خوب باید درک روشنی از مفهوم کیفیت بالا و قیمت مناسب داشته باشیم. گاه محصولات رقابتی خوبی در بازار وجود دارند که هم قیمت خوبی دارند و هم کیفیت متناسب با قیمت ارائه شده و در حدّ قابل قبول را به بازار عرضه می کنند.

“کیفیت خوب و قیمت پایین” باید وابسته به کیفیت کالا باشد!

منطق اصلی کیفیت خوب و قیمت پایین در اصل همان کیفیت خوب است. همیشه باید شرایط اصلی موردنیاز برای دسته بندی کالا جزء کالاهای با کیفیت قابل قبول را در نظر گرفت.

برای بهبود کیفیت محصول در کنار بهبود نشاط اقتصادی، چین در سال 1989 قانون استانداردسازی را وضع کرد. این قانون می گفت که فقط محصولاتی که از استاندارد لازم برخوردار هستند می توانند به فروش، تولید و صادرات بپردازند. طبق قانون محصولات با کیفیت بالا و قیمت پایین آن دسته از محصولات هستند که یا کیفیت خوبی دارند یا  از کیفیت متوسّط رو به بالا برخوردار هستند.

 

حال ممکن است تعجّب کنید که:

چگونه می توان محصولات با کیفیت بالا و قیمت پایین را از چین خریداری کرد؟

بیایید در مورد چگونگی انتخاب محصولات باکیفیت صحبت کنیم!

 

چگونه می توان محصول با کیفیت خوب را انتخاب کرد؟

انتخاب محصول با کیفیت خوب شما را ملزم به این می کند که خصوصیات محصول موردنظر خود را تعیین کنید!

شما باید بدانید که به چه چیزی و به چه مدّت نیاز دارید؟ با ارزیابی این موضوع می توانید محصولی با کیفیت و مناسب را پبدا و انتخاب کرد.

 

چگونه می توان محصول با کیفیت خوب را انتخاب کرد؟ انتخاب محصول با کیفیت خوب شما را ملزم به این می کند که خصوصیات محصول موردنظر خود را تعیین کنید! شما باید بدانید که به چه چیزی و به چه مدّت نیاز دارید؟ با ارزیابی این موضوع می توانید محصولی با کیفیت و مناسب را پبدا و انتخاب کرد.

برخی نکات مهم جهت انتخاب کالاهای با کیفیت مناسب و قیمت خوب:

 

 • نیاز به درک خاص و کاملی از محصول دارید.

شما باید محصول خود را درک کنید. این به این معناست که یک کالای خاص در انواع مختلف و کیفیت متنوّع عرضه می شود. شما باید هر یک از انواع آن کالا و کیفیتهای مختلف آن کالا را بشناسید. با درک این موضوع می توانید از بین طیف وسیعی از انواع محصولات، محصولات با کیفیت خوب را انتخاب کنید. می توانید قبل از خرید محصول، اطّلاعاتی در مورد آن با تمام جزئیات کسب کنید. می توانید اطّلاعات مربوط به محصول را از طریق اینترنت نیز کسب کنید.

 

نیاز به درک خاص و کاملی از محصول دارید. شما باید محصول خود را درک کنید. این به این معناست که یک کالای خاص در انواع مختلف و کیفیت متنوّع عرضه می شود. شما باید هر یک از انواع آن کالا و کیفیتهای مختلف آن کالا را بشناسید. با درک این موضوع می توانید از بین طیف وسیعی از انواع محصولات، محصولات با کیفیت خوب را انتخاب کنید. می توانید قبل از خرید محصول، اطّلاعاتی در مورد آن با تمام جزئیات کسب کنید. می توانید اطّلاعات مربوط به محصول را از طریق اینترنت نیز کسب کنید.

 • یاد بگیرید که کیفیت محصولات را به صورت آنلاین داوری کنید!

این نکته مهم دیگری که باید در ارزیابی کیفیت محصول مورد توجه قرار دهیم. بنابراین به سادگی می توانید این کار را از طریق اینترنت انجام دهید. اینترنت بهترین منبع اطّلاعات است. به راحتی می توانید از طریق جستجوی آنلاین به کیفیت محصول پی ببرید. برای این کار شما باید کل کالاهای مرتبط را که می خواهید خریداری کنید جستجو کنید. اطّلاعات کاملی در مورد محصول به دست بیاورید و کیفیت آن را قضاوت کنید. شما همچنین نظرات مشتری را در مورد محصولات خاصّ موردنظر بخوانید.

 

یک کارخانه قوی را انتخاب کنید. این یک امر معمول است که محصولات در کارخانه تولید می شوندو سپس قبل از نمایش در فروشگاه خرده فروشی، از طریق خرده فروشان، عمده فروشان و چند لینک دیگر جابجا می شوند. و از همه مهمتر اینکه این رابط ها روی قیمت کالا تاثیر می گذارند. معمولا اتفاق می افتد کالاهایی که از فروشگاه خرده فروشی تهیه می کنید. چند برابر قیمت کارخانه است.

 

 • یک کارخانه قوی را انتخاب کنید.

این یک امر معمول است که محصولات در کارخانه تولید می شوند و سپس قبل از نمایش در فروشگاه خرده فروشی، از طریق خرده فروشان، عمده فروشان و چند لینک دیگر جابجا می شوند. و از همه مهمتر اینکه این رابط ها روی قیمت کالا تاثیر می گذارند. معمولا اتفاق می افتد کالاهایی که از فروشگاه خرده فروشی تهیه می کنید. چند برابر قیمت کارخانه است.

بنابرابن ساده ترین راه برای خرید محصول باکیفیت با قیمت مناسب، خرید مستقیم از کارخانه است.

بسته به کیفیت محصول، یک کارخانه احتمال زنده ماندن دارد. در این رابطه شما می توانید یک کارخانه را بسته به صلاحیت شرکت، ظرفیت تولید و موارد دیگر انتخاب کنید. قطعا روش عالی، رفتن به کارخانه و انتخاب کالای موردنیاز برای خرید است. اگر این کار برای شما میسّر نیست، یک مدیر خرید یا مدیر سورسینگ برای خود پیدا کنید.

 • یک نماینده برای سورسینگ محصولاتتان در چین پیدا کنید.

برای خرید محصولات موردنظرتان بهتر است از یک شرکت سورسینگ در چین یا همان کالایابی در چین بهره مند شوید. این شرکتها می توانند یار شما در پیدا کردن محصولات خوب با قیمت مناسب باشند. یک شرکت سورسینگ خوب می تواند برای شما در کمترین زمان ممکن کالای مناسب از لحاظ قیمت و کیفیت را فراهم نماید. همچنین در پروسه سفارش و تولید و تحویل کالا هرچند که شما شانس ماندن در چین برای پیگیری کالا را نداشته باشید، می توانند شما را در صفر تا صد کار همراهی کنند. شرکتهای سورسینگ به دلیل داشتن افراد چینی و یا مسلّط به زبان چینی موانعی که سایرین دارند را ندارند. آنها در مذاکرات اوّلیه تجاری با فروشندگان، عقد قرارداد، انجام امن پرداختی ها و بازرسی کیفیت کالا همراه شما خواهند بود و سپس کالای شما را تحویل شیپینگ داده و به شما اطّلاع خواهند داد.

حالا که می دانیم:

چگونه محصولات با کیفیت مورد نظر خود را پیدا کنیم!

 

چگونه می توان برای این محصولات قیمت خوبی از تولیدکننده ها گرفت؟!

 

برای این کار شما باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • مقایسه تامین کنندگان مختلف:

چندین تامین کننده و محصولات آنها را باهم مقایسه کنید. در فرض گرفتن کیفیت برابر، آن دسته از بازرگانان که قیمت بهتری دارند را در اولویت قرار دهید. امّا کیفیت محصولات را مقایسه کرده و نتیجه گیری خود را بر اساس آن انجام دهید. شما به دنبال محصولات با کیفیت بالا و قیمت پایین هستید. کیفیت و قیمت چندین تامین کننده را مقایسه کرده، بسته به کیفیتی که ملاحظه کرده و قیمتی که دریافت نمودید یکی از تامین کنندگان را انتخاب کنید.

 • قیمت را در بستر خرید آنلاین مقایسه کنید!

چندین وبسایت معروف سورسینگ در چین وجود دارد که شما می توانید از آنها برای این کار کمک بگیرید. ما در همین وبسایت 20 سایت برتر کالایابی در چین را معرفی کردیم. این وبسایتها و پلتفورم ها با تعدا زیادی از تولیدکنندگان و تامین کنندگان و شرکتهای بازرگانی در ارتباط هستند. شما می توانید از طریق این وبسایتها مثل علی بابا تامین کننده کالای موردنظر را تهیه و قیمتهای آنها را نیز بررسی کنید. بستر آنلاین یکی از بهترین بسترها برای کالایابی در چین هست.

برای انجام تجارت با چین بهتر است وبسایتهایی که برای فروش B to B یا بیزنس به بیزنس طرح شده اند را استفاده کنید. اینها رابط بین شرکتهای تولیدی و بازرگانی چینی با افراد حقیقی یا حقوقی خارجی هستند که به دنبال تجارت با چین هستند. وبسایتهایی که برای فروش به مصرفکنندگان چینی طرّاحی شده اند ابزار مناسبی برای کالایابی در چین نیستند. قیمت آنها برای کار تجاری مناسب نیست.

 

 • مستقیم به کارخانه بروید.

مستقیم به کارخانه بروید. برای گرفتن بهترین قیمت، شما می توانید مستقیم به کارخانه بروید. کافیه کارخانه موردنظر را پیدا کرده و با آنها قرار گذاشته و بازدیدی تخصّصی از کارخانه به عمل آورید. اگر به صورت مستقیم با کارخانه طرف حساب شوید می توانید قیمتهای خوبی بگیرید. فقط خرید از کارخانه مستلزم داشتن حجم خرید بالا هست. برای خریدهای کوچک، کارخانه نمی تواند گزینه مناسبی باشد. چون حداقل سفارش کارخانه ها را باید خرید که گاه حداقل سفارش کارخانه رقمی بالاتر از نیاز وارد کنندگان ما هست.

برای گرفتن بهترین قیمت، شما می توانید مستقیم به کارخانه بروید. کافیه کارخانه موردنظر را پیدا کرده و با آنها قرار گذاشته و بازدیدی تخصّصی از کارخانه به عمل آورید. اگر به صورت مستقیم با کارخانه طرف حساب شوید می توانید قیمتهای خوبی بگیرید. فقط خرید از کارخانه مستلزم داشتن حجم خرید بالا هست. برای خریدهای کوچک، کارخانه نمی تواند گزینه مناسبی باشد. چون حداقل سفارش کارخانه ها را باید خرید که گاه حداقل سفارش کارخانه رقمی بالاتر از نیاز وارد کنندگان ما هست.

 • خرید مخالف فصل.

از فصل تخفیف کارخانه ها باخبر شوید. خیلی از کارخانه ها در برخی فصول فروش فوق العاده دارند. از فصول فروش ارزان کارخانه مطّلع شوید و از آن بهره مند گردید. برای مثال خرید لباس زمستانی در اوایل زمستان کاری منطقی به نظر نمی رسد. چون کارخانه ها در آن فصل به اندازه کافی فروش دارند. ولی همین کارخانه ها مانده جنس زمستان خود را در فصل گرم سال با قیمتی عالی خواهند فروخت.

 

خرید مخالف فصل. از فصل تخفیف کارخانه ها باخبر شوید. خیلی از کارخانه ها در برخی فصول فروش فوق العاده دارند. از فصول فروش ارزان کارخانه مطّلع شوید و از آن بهره مند گردید. برای مثال خرید لباس زمستانی در اوایل زمستان کاری منطقی به نظر نمی رسد. چون کارخانه ها در آن فصل به اندازه کافی فروش دارند. ولی همین کارخانه ها مانده جنس زمستان خود را در فصل گرم سال با قیمتی عالی خواهند فروخت.

 

 • استفاده از تخفیف.

گاها کارخانه ها روی برخی محصولات خود نخفیفاتی ارائه می کنند. محصولات داراری تخفیف را شناسایی کرده و از این تخفیفات بهره مند شوید. این محصولات بعضا محصولات با کیفیت بالا و قیمت پایین هستند. از دست ندهید.

حین خرید از چین، از شرکتهای سورسینگ در چین بهره مند شوید. آنها شما را در مورد کلیه محصولات سودآور وارداتی از چین راهنمایی خواهند کرد. چین کشور بسیار پهناوری است. و تعداد زیادی عمده فروش، خرده فروش و تولید کننده دارد. بنابراین به شما توصیه می کنم که از شرکتهای سورسینگ و کالایابی در چین استفاده ببرید. چرا که خیلی مؤثّر و کارساز خواهد بود.

 

 • نحوه انجام پرداختی ها به فروشنده چینی و تامین محصولات خود:

 

بعد از اینکه تامین کننده را انتخاب کردید، دو سؤال مهم وجود دارد که کارآفرینان با آن روبرو خواهند شد:

چگونه می توان پرداختها را تضمین کرد.  و اطمینان حاصل کرد که کالاهای سفارش داده شده از کیفیت مطلوبی برخوردار خواهند بود.

 • نحوه تامین پرداخت برای تامین کنندگاه چینی:

طبیعی است که اگر از چین واردات کرده و کالا سفارش دهید حداقل 20-30 درصد قرارداد را باید به عنوان دپوزیت پرداخت کنید. بقیه هم قبل از تحویل کالا باید پرداخت شود. چند تا از روشهای امن پرداخت به چینی ها به شرح زیر هست:

 • همیشه قبل از هرگونه پرداخت، قرارداد خرید و فروش را امضاء کنید. این قرارداد شامل تمامی اطلاعات مربوط به تامین کننده چینی هست. و هر صفحه باید توسّط نماینده شرکت چینی ( مدیر عامل یا مدیر فروش) امضاء شود. علاوه بر این توصیه می کنیم کپی گذرنامه طرف خریدار هم ضمیمه قرارداد شود.
 • قبل از پرداخت نهایی، پیشنهاد می کنیم شخصا به فروشنده مراجعه کرده، بازرسی و بررسی های لازم را روی کالاها انجام دهید.

 

 • نحوه اطمینان از کیفیت محصول و تحویل به موقع آن:

 

روشهای بسیاری برای اطمینان از کیفیت محصول و تحویل به موقع وجود دارد.  از تامین کننده چینی خود بخواهید برنامه تولید کالای شما را به شما ارئه دهد. شما باید به عنوان واردکننده نقاط عطف مهم کالای موردنیاز خود را در نظر داشته و از تامین کننده تولید آن را طلب کنید. مرتّبا پیگیر کار سفارشات خود باشید و خودتان را آپدیت حفظ کنید. 

 

روشهای بسیاری برای اطمینان از کیفیت محصول و تحویل به موقع وجود دارد.

از تامین کننده چینی خود بخواهید برنامه تولید کالای شما را به شما ارائه دهد. شما باید به عنوان واردکننده نقاط عطف مهم کالای موردنیاز خود را در نظر داشته و از تامین کننده تولید آن را طلب کنید. مرتّبا پیگیر کار سفارشات خود باشید و خودتان را آپدیت حفظ کنید.

اگر سفارش شما بزرگ هست، استفاده از بازرس برای کارتان فکر خوبی هست. باید بازرسی کالا در مبدا قبل از بارگیری صورت بگیرد.

از تامین کننده چینی خود بخواهید برنامه تولید کالای شما را به شما ارائه دهد. شما باید به عنوان واردکننده نقاط عطف مهم کالای موردنیاز خود را در نظر داشته و از تامین کننده تولید آن را طلب کنید. مرتّبا پیگیر کار سفارشات خود باشید و خودتان را آپدیت حفظ کنید. اگر سفارش شما بزرگ هست، استفاده از بازرس برای کارتان فکر خوبی هست. باید بازرسی کالا در مبدا قبل از بارگیری صورت بگیرد.

و در آخر اینکه در مرحله عقد سفارش خرید باید مجازاتهایی را برای تاخیر در تحویل کالا تعیین کنید.

 

تاخیر در تحویل و جریمه:

در صورتیکه فروشنده نتواند کالا را به موقع تحویل دهد باید جریمه هایی جهت هر روز یا هر هفته تاخیر در قرارداد وارد کنید. اینها با توافق دو طرف مکان پذیر است. قرارداد باید از قاطعیت کافی برخوردار باشد و ضمانت اجرایی داشته  داشته باشد.

 • جستجو برای روشهای حمل و نقل

 

ارزان ترین راه برای حمل و نقل از چین چیست؟

 

 • حمل و نقل با کانتینر از طریق مسیر دریایی:

هزینه کم، راحتی، حمل و نقل کالاهای حجیم و بزرگ از مزیتهای این روش هست. تنها ایراد این روش زمان بر بودن آن هست.

نه تنها شرکتهای کوچک بلکه مشاغل بزرگ هم از این روش در درجه اوّل استفاده می کنند. چرا که تفاوت هزینه ها در مقایسه با روش هوایی خیلی مقرون به صرفه تر هست.

حمل و نقل با کانتینر از طریق مسیر دریایی: هزینه کم، راحتی، حمل و نقل کالاهای حجیم و بزرگ از مزیتهای این روش هست. تنها ایراد این روش زمان بر بودن آن هست. نه تنها شرکتهای کوچک بلکه مشاغل بزرگ هم از این روش در درجه اول استفاده می کنند. چرا که تفاوت هزینه ها در مقایسه با روش هوایی خیلی مرون به صرفه تر هست.

 • حمل و نقل از طریق هوایی

برای ارسال بارهایی که ارزش ریالی بالایی دارند بهترین راه است. روش هوایی با اینکه گران هست ولی صرفه جویی عظیمی را در زمان فراهم می کند و دوره بازگشت سرمایه خیلی کوتاتر می شود.

 

پس از انجام هماهنگیهای لازم با شرکت حمل و نقل باید در روز تحویل کالا در محل کارخانه حاضر باشید. بازرسی های لازم را به عمل آورده و سپس اجازه بارگیری کالا را صادر کنید.

توصیه ای که دارم هر چقدر هم با تامین کننده ارتباط قدیمی دارید باز از سخت گیری های خود کم نکنید.

پس از تحویل کالا به شرکت حمل و نقل دیگر مسئولیت های شما در چین تمام می شود. حالا به کشور برگشته و منتظر ورود کالا به پورت باشید.

تا حدّ امکان از ترخیص کاران باتجربه و مورد اعتماد استفاده کنید.

 

واردات از چین

انواع تامین کنندگان کالا در چین

 

 

منو اصلی